• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Lazer Epilasyon Etkileri, Zararları ve Fiyatları

epilasyon
  • 1

İstenmeyen, fiziksel görünüşü bozduğunu düşündüğünüz kıl ve tüylerden kurtulmak istendiğinde lazer epilasyon akla gelen öncelikli düşüncelerden oluyor. Lazer ile tüy aldırarak birkaç seansta kıl tüy derdinden kurtulmak kulağa güzel geliyor olabilir ancak bu konuda dikkat etmeniz gerekenler var. İçeriğimizde lazer epilasyonun ne gibi etkileri ve yararları olduğundan, varsa zararlar ve risklerinden ve ortalama piyasa fiyatlarından bahsedeceğiz.

Uyarı: Lazer epilasyon işlemi ile ilgili en doğru bilgiyi, epilasyon ve güzellik merkezlerini arayarak edinebilirsiniz. Bu merkezler, cilt tipiniz ile alakalı doğru bilgiler verebilir. Bu yazıda okuyacağınız bilgilerin çok genel olduğunu unutmayınız. En doğru bilgi için doktor ve epilasyon uzmanlarına danışmanızı tavsiye ederiz.

Lazer ile Epilasyon İşleminin Mantığı Nedir?

Birkaç seans süren lazer ışını uygulaması işlemi, kıl ve tüy köklerine yoğunlaşarak, bu bölgeye yüksek oranda ışın gönderir. Tüy ve kıl köklerindeki pigmentler bu ışına maruz kalır, ışını emer ve zamanla bu işlem kıl ve tüyü kökten hasara uğratıp dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda tüy kökleri artık kıl oluşturup uzatma yetisini büyük oranda kaybetmiştir.

Lazer ekipmanı; cilt renginiz, tüy ve kıllın rengi ve kalınlığı gibi faktörler göz önünde bulundurularak size özel bir şekilde ayarlanır. Lazer epilasyon işlemi, üzerinde çalışılan bölgeye, sizin cilt ve tüy tipinize göre farklı uzunlukta ve seansta sürebilir.

Lazer Epilasyon için Hazırlanma Süreci
  • Lazer epilasyon yaptırmadan önce en az 6 haftadır lazer uygulanacak bölgenin güneş ışığına maruz kalmamış olması gerekir.
  • Lazer epilasyon bazı cilt türleri için daha riskli ve etkisi daha düşük seviyededir. Bu nedenle, mutlaka bir epilasyon merkezine gidip uzman desteği alınız. Cilt rengi, tıbbi geçmiş, tüy rengi gibi faktörler sizin için lazer epilasyonun etkisini çok zayıflatabilir veya derinize zarar verebilir.
  • 4-6 hafta öncesinden, lazer epilasyon uygulanacak bölgede ağda işlemlerinin limitlendirilmesi gerekir. Çünkü lazer işlemi köklere uygulanacaktır ve ağda ile tamamen temizlenmiş bir alanda lazer ışını etki edecek kök sayısı çok azdır.
Lazer Epilasyon Etkili Mi? Yaptırdıktan Sonra Tekrar Kıl Tüy Çıkar Mı?

Lazer epilasyonda başarı oranı yüksektir. Ancak, cilt rengi ve tüylerinizin durumuna göre belli bir süre sonra tekrar tüylenme başlayabilir. Çıkan tüyler genellikle açık renkli ve ince olur, çok fark edilmez. Birçok kişi belli bir seanstan sonra sonuçlardan oldukça memnun kalırken, bazı insanlarda tüylerinin sadece inceldiğini ancak hala yok olmadığını söylüyor.

Forumlarda ve bilgi paylaşım sitelerinde yaptığımız araştırmada insanların çok büyük bir bölümünün başarılı sonuç görmüş olduğunu, kılların incelip zayıfladığını ve zamanla döküldüğünü ilettiklerini gördük. Ancak tüy rengi ve cilt rengi farklılıklarına göre de bazı deneyenler sonuçlardan memnun olmadıklarını iletmişler.

Cilt tipinize göre en güzel ve en ayrıntılı bilgiyi lazer uzmanlarından alabilirsiniz. Bazı epilasyon merkezleri belli seanstan sonra ücret almadığı gibi, dökülmeyen tüyler için de iğneli epilasyon uygulamasına geçebiliyor. Unutmamalıyız ki teknoloji her geçen gün gelişiyor ve bu, lazer ekipmanlarının da gelişmesi ve etkisinin artması anlamına geliyor.

Lazer Epilasyon Acıtıyor Mu?

Lazer ışını tüy köklerini yakıyor. Bu esnada tabi ki bu fark ediliyor ve yanma hissi doğabiliyor. Genellikle lokal anesteziye ihtiyaç duyulmazken bazen ağrı kesici verildikten sonra lazer uygulaması yapılıyor. Lazer epilasyon uygulatan kişilerin büyük bir bölümü dayanılmaz veya çok rahatsız edici bir acı olmadığını söylese de, kimi hassas ciltlerde bu acının oranı daha yüksek olabiliyor.

Lazer Epilasyonun Ortalama Fiyatları Ne Kadar?

Piyasa fiyatlarını bu alanda çok büyük farklılık gösterir. Lazer uygulanacak bölgeye, cilt tipine, kıl ve tüy tipine ve seans sayısına göre fiyat değişir. Ancak piyasadaki ortalama fiyatlar, normal bir lazer epilasyon işlemi için genellikle şöyledir:

Seans Başına;

Genetial bölge: 100 – 150 TL arası

Bikini bölgesi: 70 – 100 TL arası

Koltuk altı bölgesi: 50 – 70 TL arası

Kollar: 150 – 250 TL arası

Bacaklar: 550 – 650 TL arası

Tüm Vücut: 550 – 1000 TL arası değişebilmektedir. Bu değerler çok genel olup, merkeze, uzmana ve cilt tipinize göre değişkenlik gösterebilir.

Lazer Epilasyonun Olası Riskleri ve Zararları Neler?

Tüy ve kıllara yönelik işlem uygulanırken cilt tipine, epilasyon uygulanan bölgeye, uzmana ve uygulanış şekline bağlı olarak aşağıdaki gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir(herkeste görülmez). Bu yan etkilere karşı mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız!

Kızarıklık, Şişkinlik ve Ağrı: Tedavi süreci sonrası uygulama yapılan bölgede şişkinlik, kızarıklık ve ağrı görülebilir.

Cilt Lekeleri: Geçici olarak ciltte koyu renkli lekeler oluşabilir. Ciltteki pigmentler ışına karşı renk değiştirerek geçici bir tepki verebilir.

Deri Soyulması: Koyu renkli tene sahip kişilerde meydana gelebilir. Ciltte ufak soyulmalar ve kabarmalar olabilir.

Güneş: Lazer epilasyon öncesinde ve sonrasında belirli bir süre güneş ışığına doğrudan maruz kalmak cildinize zararlı olabilir ve işlemin etkisini azaltabilir.

Olası yan etkilerden ve risklerden korunmak için:

  • Hijyenik ve profesyonel kişilerin bulunduğu bir merkez seçiniz
  • Lazeri uygulayan ekibin ve kişinin uzmanlığını araştırınız.
  • Cilt tipine ve rengine göre ne gibi sonuçlar olabileceğini doktorunuzdan öğreniniz.
  • Uzmanın süreç içerisindeki tavsiyelerini kesinlikle uygulayınız.