• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

  • 1

Cilt bakımında cildin yapısını bilmek önemlidir. Özellikle cilt bakım ürünleri kullanacak olanlar cilt yapısına uygun ürünler kullanmaları gerekir. Yoksa bu ürünler ciltte istenilen etkiyi göstermeyebilir. Peki cildimizin yapısını nasıl anlarız? Konumuz gereği örneğin kuru cilt yapısı belirtileri olarak cildimizde neler gözlemlenir, bunlar üzerinde durmaya çalışalım.

Kuru bir cildin belirtileri içinde; derinin kurumadan kaynaklı olarak pul pul dökülmesi ve ciltte soyulmaların başlaması gözlemlenir. Alttan üst deriye doğru ince bir şekilde çizgiler oluşur. Bu ince çizgilerin ise en çok görüldüğü yerler boyun, göz ve dudak çevresidir. Bu kısımlarda yoğun olarak ince çizgiler mevcuttur. Cildi bu şekilde olanlar kuru bir cilde sahiptir.

Cilt Neden Kurur?

Cildin kendini yenilemesi ve etkili bir görünüm de olması için yağa ihtiyacı vardır. Yağ oranın çok azaldığı durumlarda ciltte kuruluk başlar. Cildin kuruma nedenleri farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir;

  • Yaş: 30 yaşından sonra kişilerde yağ üretimiz yavaşlamaya başlar. Bu durumda yağ dokusunda azalma olması ile birlikte ciltte kuruluk oluşmaya başlar.
  • Hava şartları: Çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamda bulunmak cildi olumsuz yönde etkiler. Bu gibi durumlarda ciltte kuruluk baş göstermeye başlar.
  • Kozmetik Ürünleri: Yanlış kozmetik ürünü kullanılması kişinin cildinde kuruluk oluşturur. Cilt yapısına uygun olmayan yanlış cilt bakım ya da makyaj ürünlerinin kullanılması cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Kuru Ciltler İçin Öneriler

Cildi kuru olanlar ciltlerindeki kuruluğu azaltmak için bazı şeyler yapabilirler. Kuru ciltler için öneriler olarak örneğin cildinizin kuruluğunu tam olarak geçiremeseniz de azaltabilirsiniz. Bunun için cilt bakımınızda cildinizle uyumlu olan bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Alkol içerikli ürünler kesinlikle kullanmayın. Sağlıklı beslenmek te cildinize oldukça yararlar sağlayacaktır. Bu bakımdan cildinize yararlı olacak besinleri tercih edin. Günlük düzenli olarak su tüketimine önem verin. Su tek başına bile mucizevi bir besin kaynağıdır. Cildinizin gerek kuruluğunu azaltmak gerek se daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için günlük su tüketimine önem verin. Günde 2 litreye yakın su içebilirsiniz.


ETİKETLER