• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

  • 1

Kurban bayramı vesilesi ile 9 gün tatil telaşı herkesi sardı. Kurban bayramında karşımıza her adımda et yemekleri çıkabilir. Fakat beslenmeye dikkat etmek gerekir. Gelin birlikte kurban bayramında neler yemeliyiz bir göz atalım.

Etlerin Beklemesine Dikkat Edin!

Sağlıklı bir beslenme şeklini kendinize tarz edinmiş iseniz kesinlikle kurban bayramında bunu es geçmeyin. Kesim yapıldıktan sonra en az 1 gün boyunca etleri dinlendirmeniz fayda var. Etin hemen tüketimi uzmanlar tarafından önerilen bir davranış değildir.

Özellikle de yeni kesilen et oldukça diri olur ve pişmesinde de zorluk çekersiniz. Bu bakımdan da yola çıkarsak etin dinlenmesi ve öyle tüketilmesi lezzet açısından da faydalı bir davranış olacak.

Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin

9 gün tatil olunca beslenme şeklinde de biraz sarsılmalar meydana gelecektir. Misafirliklere gittiğiniz yerlerde yemek olarak et çeşitleri ve tatlı çeşitleri servis edilir. Tabi bunları bastırmak maksatlı ya da eğer ki tercih seçeneğiniz varsa meyve ve sebze çeşitleri tercih etmelisiniz. Kurban bayramında beslenme tarzınıza dikkat ederek yaz günü oluşabilecek rahatsızlıklardan uzak durmuş olursunuz.

Sıcak Havada Dışarı Çıkmayın!

Bayram boyunca serin havalarda seyahat etmeye çalışın. Böylece ferah havalarda tatilinizin tadını çıkarırken, sağlık açısından da doğru adım atmış olursunuz.

Et Yemeklerini Öğlen Saatleri Arasında Tüketin

Et yemeklerini akşam eritemeyeceğiniz zaman dilimlerinde değil de, öğlen tüketin. Sindiriminiz ve sağlığınız için daha yararlı olacak.

Akşam tüketilen et yemeklerinin hazmı kolay gerçekleştirmediği için tansiyon hastalarının iki kat dikkat etmesi gerekir.

Bol su İçmeyi İhmal Etmeyin

Biliyorsunuz ki bayram ve bayram tatili yaz ayına denk geldi. Durum böyle olunca her zamankinden daha fazla su kaybı yaşamış olabilirsiniz. Gün içinde vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeyi unutmayın.

Tuzlu ve hamur işlerinden fazla kaçırmayın! Özellikle gut hastaları kurban bayramında beslenmesine iki kat dikkat etmeli.

Aksi durumda bayramınız ve tatiliniz sağlığınız açısından berbat geçebilir. Uzmanlar tarafından önerilen sağlıklı yemek türlerini tüketmeye dikkat edin.

Sevdikleriniz ve aileniz ile sağlıklı mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.