• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kulaklardaki Siyah Noktalar İçin Etkili Çözüm

  • 1

Siyah noktalar oldukça zahmetli ve rahatsız edicidir. Özellikle de kulaklarınızda olduğunda. Çok hassas olabilirler ve hafif ağrıya neden olurlar, ayrıca kulaklarınızın kirli olduğu konusunda yanlış izlenim verirler. Normalde, siyah noktalar yüzün T bölgesinde meydana gelir, ancak kulaklarınızda veya vücudunuzun çok fazla yağ üreten herhangi bir yerinde siyah noktalara da sahip olabilirsiniz. Çok fazla yağ salgılanması nedeniyle, ölü deri hücreleri, sebum ve kirler gözenekleri tıkayabilir. Sebum oksijenle temas ettiğinde, siyah olur, bu da siyah noktaların yarattığı şeydir. Bununla birlikte, daha açık bir cilt tonuna sahip olan insanlar, grimsi veya sarımsı renkli görünen siyah noktalara sahip olabilirler. Zamanında tedavi edilmezse, siyah noktalar ağrılı akneye yol açabilir. Ayrıca enfekte olabilirler. Kulaklarınızdaki cildiniz daha ince olduğundan, siyah noktaların çıkarılması onları burnunuzdan veya diğer bölgelerden çıkarmak kadar kolay değildir. Uygun olmayan tedavi, sorunu daha da kötüleştirerek, yara izi ve enfeksiyona yol açabilir. Bazı basit ve etkili ev ilaçları ve diğer ipuçlarını kullanmak, kulakların arkasındaki siyah noktalar ve kulaklarınızdaki siyah noktalardan kolayca kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Witch Hazel (Cadı Fındığı Yağı)ile Siyah Nokta Tedavisi

Sıkıcı ve antiseptik özellikleri nedeniyle, witch hazel yağı da kulağınızdaki siyah noktaların tedavisi için iyidir. Gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur ve ayrıca enfeksiyonları önler. Cadı Fındığı yağını bir pamuğa damlatın.

Etkilenen bölgeye tampon hareketlerle uygulayın.

Kendi başına kurumaya bırakın. Daha sonra ılık suyla nemlendirilmiş temiz bir bez ile temizleyiniz.

Bunu birkaç günlüğüne günde bir veya iki kez yapın.

Siyah Nokta Temizleme Aracı

Siyah noktalardan kulaklarınızdan kurtulmanın en hızlı yolu bir ekstraktör aracı kullanmaktır. Bu aracı piyasada bulmak kolaydır ve kullanımı çok kolaydır. Kulaklardaki siyah noktaları yeterince göremiyorsanız, aile üyelerinden yardıma ihtiyacınız olabilir. Etkilenen bölgeye sıcak bir bez koyarak gözenekleri açın.

Alkol kullanarak siyah nokta çıkarıcıyı dezenfekte edin.

Siyah nokta çıkarıcı aletin ucunu siyah başlığın üstüne yerleştirin ve yavaşça aşağı doğru bastırın.

Son olarak, bölgeyi ılık suyla yıkayın ve enfeksiyonu önlemek için bazı antiseptik kremleri uygulayın.

Eğer ağrı yaparsa, daha hafif tedaviler denemelisiniz.