• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Koltuk Altında Egzama Nasıl Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk Altında Egzama Nasıl Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?
  • 1

Koltuk Altında Egzama Nasıl Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?KOLTUK ALTINDA EGZAMA NASIL OLUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Vücudumuzun en yağlı bölgelerinden biride olan koltuk altımızdır. Yapısı gereği ter salgısı da diğer bölgelerden çok farklıdır. Koltuk altı ter salgısı diğer vücut bölgelerine göre yağ ve özellikle protein açısından zengindir. Protein içermesi sebebiyle ter kokusunun en belirgin ve yoğun olduğu yerdir.Koltuk altında oluşan rahatsızlıkların biri de koltuk altı egzamasıdır.
Koltuk altı egzaması neden olur?
Koltuk altı egzaması çok net olmasa da genellikle koku giderici ürün olan deodorantlar ve parfümler,duş jelleri ve kullanılan sabunlar bunların dışında vücudun kendine kendine yaptığı reaksiyonlar sonucu oluşur.
Koltuk altı egzamasında en çok rastlanan belirtiler;
-Kaşıntı ve kızarıklıktır.
-Terin ve ter kokusunun fazla olması.
-Duştan sonra hemen koku meydana gelmesi.
-Kıl köklerinde iltihaplanma.
-Çabuk tahriş olma.
-Kıyafetlerde leke oluşması egzama belirtilerindendir.

Koltuk altı egzaması nasıl tedavisi edilir?
Uzman bir hekim gözetiminde diğer vücut bölgesindekilere benzer şekilde tedavi edilir.Tedaviye ilk adım kortizonlu merhemlerdir. Kortizonun uzun süre kullanılması ciltte incelme ve hassasiyet oluşturur. Bu sebeple tercihen bitkisel kortizon içeren merhemler tercih edilmelidir. Bitkisel kortizona ek olarak cildi yatıştırıcı, kaşıntıyı azaltıcı ve mikrop öldürücü maddelerinde olması sorunun daha çabuk çözümlenmesini sağlar.
Koltuk altı egzamasın da temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar kılları mümkünse kökünden değilde üstten makineyle alınmasıdır.Jilet ve tüy dökücü kremler hem tahriş eder hemde yaralanmaya sebep olabilir.Sürekli koltuk altınızı temiz tutun ve egzamayı arttırmayacak sabunlar ve temizleme ürünleri kullanın.


ETİKETLER