• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Koltuk Altı Kararmaları Ve En Etkili Çözüm Önerileri

  • 1

koltuk altı kararması

 

KOLTUK ALTI KARARMALARI VE EN ETKİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Koltuk altı bölgesindeki derinin koyu renkli olması genellikle bir hastalık değildir. Basit şekilde, koltuk altındaki cildin, dışarıdan gelen bazı bileşenlere karşı vermiş olduğu doğal tepki olarak düşünülebilir. Kadınlar tıraş etmenin yanı sıra klasik veya sir ağda, iğneli epilasyon, lazer gibi kalıcı yöntemlerle bu soruna çare bulmaya çalışıyor.

Ancak cildin hassaslığına, tüylerin rengine veya sıklığına bağlı olarak yanlış yöntemle tüylerinizi almanız halinde, bu yöntemlerin bazı yan etkileri olabiliyor. Özellikle yaz aylarında özgüven eksikliğine yol açan bu durum, aslında bir takım yanlış yöntemlerle tüyleri almaktan kaynaklanıyor. Yine eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, menopozda ek östrojen tedavisi görüyorsanız veya hamileyseniz lazer tedavisi de bu tip kararmalara neden olabilir. Bunun dışında şişmanlıktan kaynaklanan aşırı sürtünme sonucu cilt kalınlaşır ve renk değiştirir.

Bir de işin hastalık kısmı var; koltuk altı bakterileri “eritrazma” denilen bulaşıcı bir hastalığa yol açar. Ancak bu hastalıkta deri önce pürüzlü ve kırmızı olur. Sonradan kahverengiye dönüşüyor. Bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Koltuk altını açık renkte tutmak ve hatta vücudun diğer kısımlarıyla aynı tonda olmasını sağlamak için evde yapılabilecek etkili tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

 LİMON

Limon, içerdiği asitten dolayı doğal bir beyazlatıcıdır ve ilk akla gelen yöntemdir. Kalın bir limon dilimi ile banyodan önce koltuk altlarınızı ovun ve durulayın. Limon, ölü cilt hücrelerini giderir ve cildinizi aydınlatır.

SANDAL AĞACI

Sandal ağacı tozu ve gül suyunu karıştırıp elde ettiğiniz macunu koltukaltına sürünüz. Sandal ağacı rengin açılmasını sağlarken gül suyu da serinlik ve yumuşaklık hissi verir.15 dakika beklettikten sonra nazikçe durulayın.

 PATATES

Patatesler de doğal beyazlatıcılardır. Hassas cilde sahip olan insanlarda limonun asitli yapısı cildi tahriş edebilir. Fakat patateste bulunan asit cildi tahriş etmez.

Cildi beyazlatmak için patates ince dilimlenip koltuk altı 10dk ovalanır sonra ılık suyla durulanır.

Başka bir yöntem de patatesi rendeledikten sonra çıkan suyu parmaklarla ya da pamuk yardımıyla koltuk altına uygulamaktır.

10 dakika bekledikten sonra koltuk altı yıkanır.

SALATALIK

Salatalıklar basitçe yuvarlak şekilde kesilip koltuk altı salatalıkla ovalanabilir.

Katkısız salatalık suyu da koltuk altına uygulanabilir. Bu yöntem de cildin birkaç günde beyazlamasını sağlar.

SİRKE

Hafif ve mikroorganizmasız bir görünüm, hoş kokulu bir cilt için pirinç unu ile sirkeyi karıştırarak bir macun oluşturun. Sıcak bir duş alın ve daha sonra koltuk altlarınıza bu macunu sürün, 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

SÜT

Sütteki vitaminler ve yağ asitleri koltuk altındaki derinin rengini açmada çok etkilidirler. Lor ile karıştırıldığında laktik asit de koltuk altınızı beyazlatmada harikalar ortaya çıkarabilir.