• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kokusu Dillere Destan: Karanfil

  • 1

Karanfilin kokusu çok etkili ve ferahlık vericidir. Bu sebeple olsa gerek, bazı parfüm firmaları karanfili parfümlerde kullanarak farklı aromalı, hoş kokular üretmişlerdir. Karanfilin kokusunun yanı sıra kendisi de bir o kadar etkilidir.

Karanfil uzun yıllar öncesinden beri tedavi için kullanılan baharatlardandır. Hala günümüzde popülerliğinden ödün vermemektedir.

Vitamin Zengini Karanfil

Karanfil içerisinde B6, A, K ve E vitaminlerini barındırmaktadır. Birçok bitkide bulunmayan Omega3 ve 6’yı da içerisinde barındırır. Bu minicik tohumun içerisinde bütün bunlar nasıl bulunuyor diye şaşırıyor olabilirsiniz ama dahası da var; kalsiyum, potasyum, manganez ve sodyum açısından da çok zengindir.

Ağrı Hafifletici Karanfil

Karanfilin diş ağrılarını azalttığını duymuşsunuzdur. Ağrıyan dişinizin üzerine koyup çiğneyerek ağrıların azalmasını hatta tamamen yok olmasını sağlayabilirsiniz. Karanfilin kendisi kadar yağı da diş ağrısına faydalıdır. Ağrıyan dişin üzerine birkaç damla damlatıp bekleterek de diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Sinüzit Düşmanı Karanfil

Sinüzit özellikle nemli kesimlerde yaşayanların en büyük sağlık problemlerindendir. Sinüzit ağrıları bazen çekilmez hal alır. İşte böyle zamanlarda karanfil çok yardımcı olan bir baharattır. Karanfil tozunu burundan çekerek sinüzit ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kuvvet Verici Karanfil

Özellikle mideyi, karaciğeri ve gözleri kuvvetlendirmek suretiyle, bu organların daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de çok büyük etkisi vardır.

Ağız Kokusuna Karanfil

Ağız kokusundan şikâyetçi olmayan yoktur. Karanfil ise ağız kokusuna en faydalı baharatlardan birisidir. Bu sebepten olacak ki bir çok diş macunu markası karanfili aroma olarak diş macunlarında kullanmaktadır. Hem diş ağrılarını hem de ağız kokularının giderilmesini sağladığı için diş macunu firmalarının vazgeçilmez aromasıdır. Direk çiğnemek en etkili yöntemdir fakat ağızda bıraktığı keskin tadından rahatsız olanlar çayının ve ya yemeğinin içerisine katarak kullanabilirler.

Lezzet Verici Karanfil

Karanfilin kokusu ne kadar etkili ise çaylarda veya tatlılarda bıraktığı aroması da o kadar etkilidir. Ev hanımlarının baharatlıklarında mutlaka bulunan vazgeçilmezleri olan bir baharat olması hasebiyle karanfil aroması, bazı tatlılarda özellikle tercih edilen aroma olma lüksüne de sahiptir. Özellikle aşure tatlısında mutlaka kullanılmaktadır. Bir de bitki çaylarında bıraktığı hoş aroması karanfili vazgeçilmez yapmaktadır.