• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kıyafetlerden Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

  • 1

Makyaj yaparken, cildimizi daha pürüzsüz, makyajımızı daha soft göstermesi için fondöten süreriz. Makyaj esnasında bazı riskli durumlar meydana gelebilir. Özellikle son dakikalarda makyaj yapmayı seçmişseniz mutlaka acele ederken bir sorun ortaya çıkar. Kıyafet giyindikten sonra makyaj esnasında fondöten sürerken üzerinize dökülebilir. Biliyorsunuz ki fondöten yağlı bir yapıya sahip olduğu için hemen hemen kıyafetin üzerinden çıkması da kolay olmaz. Peki, fondöteni çıkarmanın püf noktaları var mı? Kıyafetten fondöten lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetinize fondöten döküldüğünde gün içinde leke çıkmayabilir. Ertesi gün çıkarmak için ise farklı yöntemler deneyeceksiniz. Gelin fondöteni nasıl çıkarırız bakalım.

Tıraş Köpüğü İle Fondöten Çıkarma

Fondöteni çıkarmanın olay yollarından bir tanesi evinizde tıraş köpüğü varsa bunu fondöten döküle yere sıkın. Tıraş köpüğü içerisinde kayganlaştırıcı ve sabun mevcut bulunur. Bu sayede kıyafetinize fondöten lekesi işlemeden çıkarmaya yardımcı olabilirsiniz.

Beyaz Sabun İle Leke Çıkarma

Kıyafetinize, bluzunuza veya gömleğinize dökülen fondöten lekesini çıkarma yöntemleri arasında beyaz sabun yer alıyor. Bildiğimiz tuvalet ve banyolarda eskiden daha sık kullanılan el yıkama sabunundan bahsediyorum.

Bu sabunu fondöten damlayan bölgeye ıslak vaziyette sürün ve o bölgeyi çitilemeye başlayın. %100 bu yöntem ile çıkarmanız özellikle koyu renklerde biraz zor ama görünürlüğü en aza indirmek için oldukça iyi bir yöntem.

İlk denemede bunu duruladıktan sonra hala leke görünüyor ise tekrar aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde birçok leke çıkarıcı ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçlardan da yardım alarak fondöten lekesini çıkarabilirsiniz. Aynı sabun gibi üzerine uygulayarak çitileyin ve yıkayın.

Konsantre Temizleyici Ürünler

Kıyafetleriniz eğer evinizde varsa konsantre temizleyici ürünler sıkarak veya uygulayarak çıkarma yöntemini deneyebilirsiniz. Uygulama sonrası çitileme veya fırça ile ovalama işlemi gerçekleştirerek lekenin hafiflemesini, sonrasında durulayarak da çıkmasını sağlayacaktır.

NOT: Fondöten lekesi çıkarmak için birçok işleme başvurabilirsiniz. Fakat yanlış yapılan uygulamalar sonrasında kıyafetinize fondöten lekesi daha çok nüfus edebilir. Bunu önlemek için bilinçli hareket etmek gerekir.
Örneğin; leke çıkarma işlemlerinde her zaman ovalama işlemi dışa doğru değil de lekenin ortasına, içe doğru hareket ettirilmeli. Yoksa lekeyi daha çok kenarlara yaymış olursunuz.