• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kıskançlık İlişkinin Katili Mi?

  • 1

İlişkide karşımıza sık çıkan problemlerden biri kıskançlık oluyor. Uzmanlar tarafından ilişkide yaşanan kıskançlıkların nedeni othello sendromu olarak adlandırılıyor.

Hayatımızda etkili bir yere sahip olan kıskançlık dozu fazla kaçırıldığında farklı boyutlara taşınabiliyor. Özellikle ilişki arasında geçen kıskançlıklar, ilişkinin katili olabiliyor. Nasıl mı? Kişiler elinde olan kişiyi kaybetmemek adına kıskançlık yapıyor. Bu kıskançlığın temelinde özgüven eksikliği olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Günümüzde sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum adı altında yapılan kıskançlıklar yüzünden huzursuzluklar oluşabiliyor. Bu duruma othello sendromu adı veriliyor. Bu durumda terapi alınması ve sağlıklı bir ilişki yaşanması öneriliyor. Kıskançlık duyguları da iki farklı şekilde değerlendiriliyor. Birincisi elinde olanı kaybetme korkusu ile oluşan kıskançlık, ikincisi ise başkasında gördüğü şeyleri elde etmeye çalışmak – haset etmektir.

Elindekini Kaybetme Korkusu

İlişkide sık karşılaşılan kıskançlık türüdür. Genel olarak bu tarz kıskançlıktan dolayı ilişkiler bozuluyor. İlişkide yaşanan kıskançlık, seven insan kıskanır adı altında yapılır. Fakat en tehlikelisi de her şeye karışılmaya başlanmasıdır. Hayat müşterektir, eşler veya sevgililer genel olarak birlikte hareket etmelidir.

Bu durum psikolojik boyutlara taşındığında ise kadın cinayetlerine kadar yol alıyor. En ufak şeyden şüphelenmeler ve kıskançlık duygusunun yoğun yaşanması sonucunda ilişki yok oluyor. İlişkide kıskançlık ileri boyuta taşınırsa kesinlikle destek alınması gerekir.

Elde Etmeye Çalışmak

Kıskançlığın diğer bir evresi de kendinde olanı değil de başkasında gördüğü şeyi beğenerek onu elde etmek istemesi oluyor. Bu durum direk psikolojik destek alınması gereken bir durumdur. İnsanlar bu durumda hiçbir şeyden memnun olmayarak başkalarının hayatlarından hoşnutluk duyar ve onun gibi yaşamaya çalışır.

Başkasında olanı kıskanmak, elinde olanın kıymetini bilememek de ilişkide farklı bir açıya neden olur. Karşıdaki insan kıskançlık yüzünden onda var bende yok duygusuna kapılabilir. Bu durumda karşıdaki insanı mutlu etmek oldukça zor olacaktır. Kesinlikle psikologtan destek alarak bu durumun aşılması ve daha iyi bir ilişkiye adım atılması gerekir.

İlişki her zaman sadık olmayı gerektirir. Fakat ilişkide kıskançlık, ilişkinin bitmesine neden olan en büyük etmenlerden biridir.