• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kişisel Bakımınızda Bilmemiz Gerekenler

  • 1

Kişisel bakım kişinin baştan aşağı her yerinin sağlıklı ve temiz bir şekilde bakılması anlamında kullanılan bir tabirdir. Çoğumuz az çok kişisel bakımımız için bir şeyler yapmaya çalışmaktayız. Peki kişisel bakımda bilinmesi gerekenler olarak tam anlamıyla kişisel bakım için gerekli olan noktaları biliyor muyuz? Bu konuda sizlere yardımcı olmak için kişisel bakımda bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Kişisel bakımda püf noktaları neler ve ne şekilde kişisel bakımımız yaparsak daha etkili bir bakım sağlamış oluruz bunlar üzerinde durmaya çalışacağız. Böylece kişisel bakımınız için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgileri öğrenerek daha sağlıklı ve güvenli bir bakım yapabileceksiniz.

Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

Kişinin genel olarak vücut ve saç bakımını kapsayan kişisel bakımın yapımı için ihtiyacınız olan bazı ürün ve malzemeler bulunmaktadır. Kullanım alanına göre bu ürünleri şu şekilde sayabiliriz;

Saç bakımı: Saç bakımı için ihtiyacınız olan su, şampuan, saç bakım kremi, saç fırçası, tarak, v.s. Saçlarınızın öncelikle temizliğini güzelce yapmanız gerekir. Bunun için su ve şampuan yardımıyla saçlarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. Saçınızın yapısına uygun şampuanla saçınızı güzelce yıkadıktan sonra, isterseniz saç kremi kullanabilirsiniz. Saçınızı dipten uca güzelce taradıktan sonra saçlarınıza şekil verebilirsiniz.

El ve Yüz Bakımı: El ve yüz bakımı her gün günlük olarak yapılmalıdır. Özellikle eller gün boyu pek çok etkiye maruz kalırlar. El ve yüz bakımında nemlendirici kremler, yüz için bakım maskeleri işinizi görecektir.

Vücut bakımı: Vücudunuzun bakımını etkili bir biçimde sağlamak için öncelikle bacak, kol ve kasık bölgesinden bulunan fazla tüylerden kurtulun. Düzenli olarak bunları yapmanız önemlidir. Vücut bakımı için de temel kural temizlik olduğu için sık sık banyo yapmayı alışkanlık haline getirin. Vücudunuz yıkadıktan sonra nemlendirici kremler vasıtasıyla vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.

Ağız ve diş bakımı: Ağız ve diş bakımı da kişisel bakımda oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığı açısından da ağız ve diş bakımının düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Ağız ve diş temizliği için günlük olarak dişlerinizi ağız içiyle birlikte fırçalayın. Diş çürüklerini önlemek ve diş kaybınızı en az aza indirmek için en az 6 ayda bir diş doktoruna gözükmeyi ihmal etmeyin.