• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışın Zayıflama Reçeteleri

  • 1

Yaz gelmeden bazı kişiler için kışın zayıflamak daha mantıklı kilo verme yöntemi olarak düşünülmektedir. Bunda doğruluk payı da vardır. Araştırmalara göre kışın günler kısa olduğu ve hava erken karardığı için gün içinde çok yemek yeme alışkanlığı azalabilmektedir. Kışın kilo vermeyi kolaylaştıran diğer etken de kışın yağ yakımı kışın daha çok olmaktadır. Bunun nedeni üşüyen havalarla birlikte kişinin vücudunun kahverengi hücre üretmesidir. Kışın zayıflamanın kolay olması bu nedenden de kaynaklanabilir. Araştırmalara göre kişide beyaz ve kahverengi olmak üzere iki çeşit hücreler vardır. Beyaz hücreler kişide daha çok kilo etkisi oluştururken, kahverengi hücreler ise yağları kısa sürede yaktığı için kilo vermek daha kolay olur. Kışın hava soğuk olduğu için soğuyan vücut ısısını dengede tutmak için vücut kahverengi hücreleri harekete geçirir. Beyaz hücreler de bunun sonucunda kışın yakılarak enerjiye dönüşür.

Kış Sebzeleri İle Sağlıklı Zayıflayın

Kışın yemek olarak tüketebileceğimiz sağlıklı ve bol çeşitli lezzetli yiyecekler vardır. Lahana, ıspanak, karnabahar, brokoli gibi sayabileceğimiz çok sayıda kış sebzesi vardır. Kış sebzeleri ile zayıflayarak sağlıklı kilo verme böylece sağlanabilir. Siz de kışın hem sağlıklı ve lezzetli şekilde beslenmek hem de kilo vermek istiyorsanız bu sebzelerden tüketebilir ve kışı mevsiminde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Kışın kilo vererek yaz mevsimine doğru kilolarınıza veda ederek yaza merhaba diyebilirsiniz.

Bunları Yapmayın!

Kilo vermek için doğru yöntemler kullanın. Sağlıklı şekilde kilo vermek için yapılmaması gerekenler aşağıda yazmaktadır:

  • Aç kalmayın: Vücudun hayatını sağlıklı şekilde hayatını devam etmesi için sağlıklı besin guruplarına ihtiyacı vardır. Siz de zayıflamak için kesinlikle kendiniz aç bırakmayın.
  • Ekmeğe veda etmeyin. Ekmek te vücut için belli oranda alındığı takdirde gereklidir. Ekmek kullanımı için buğday ekmeği yerine kepekli, çavdar ya da tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz.
  • Şekerli olduğu düşünülen meyvelerin hayattan çıkarılması doğru değildir. Belli ölçülerde kararında meyve tüketimi vücut sağlığı için gereklidir.
  • Aç karna asitli yiyecekler tüketmeyin. Asitli yiyeceklerin aç karna tüketilmesi kişide açlık hissi uyandırarak kişinin daha çok acıkmasını sağlayabilir.