• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kilo Kontrolü Ve Zindeleşme

  • 1

Bedeninizi sağlıklı bir kiloda tutmak çok önemlidir. Düşük kilolu veya aşırı kiloluysanız, belirli sağlık problemleri için daha yüksek riskiniz olabilir. Sağlıklı bir kiloya sahip olmak, kolesterol, tansiyon ve kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalığı, diyabet, artrit ve bazı kanserler gibi kilo ile ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Çok fazla yemek yemek ya da fiziksel olarak aktif olmamanız aşırı kilolu olmanızı sağlayacaktır. Kilonuzu korumak için, yediğiniz kalori yaktığınız enerjiye eşit olmalıdır. Kilo vermek için yediğinizden daha fazla kalori kullanmalısınız. Bir kilo kontrol stratejisi oluşturmak için gerekli olanlar;

Düşük yağlı, düşük kalorili gıdalar seçimi

Şekerli içecekler yerine içme suyu

Fiziksel olarak aktif olmak

İyi dengelenmiş bir diyet içinde fazladan kalori almak kilo almanıza neden olabilir.

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, hızlı sonuçlar vaat eden diyetler sağlıklı beslenme koşullarından yoksundur. Ayrıca, bu diyetler besin alımınızı sınırlandırır, sağlıksız olabilir ve uzun vadede başarısız olma eğilimindedir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve sürdürmenin anahtarı kısa süreli diyet değişiklikleri ile ilgili değildir. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve vücudunuzun kullandığı kalori miktarı ile tükettiğiniz kalori sayısını dengeleyen bir yaşam tarzı ile ilgilidir. Kilonuzun kontrolünde kalmak, şimdi ve siz yaşlandıkça sağlığınızın iyi olması için katkıda bulunur.

Kilo Kontrolünde Egzersizin Önemi

Vücudunuzun egzersize ihtiyacı vardır ve bu yakıtın kaynağı yemektir. Bu yüzden, bazı insanlar egzersiz yapmaya başladıklarında kendilerini acıkmış hissediyorlar. Kilo vermeye çalışıyorsanız, bu sağlıklı olabilir, gıdaların doğru dengesini bulamazsanız, tam tersi etki gösterecektir. Eğer yediğiniz yiyeceklerin çoğu hızlı bir şekilde metabolize edilirse, kendinizi daha fazla açlık hissi ve daha yüksek kalori alımı anlamına gelebilir. Yaktığınız kalorileri geri almamak için, bilim destekli bileşene dayalı bir diyete sadık kalın.

Zindeleşme İçin Nasıl Beslenmeli?

Tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden günde en az 20 gram lif tüketin. Lif, kendinizi daha uzun süre hissetmenize yardımcı olur – kilo vermeye çalışırken büyük bir fayda. Günde üç porsiyon kalsiyum ve D vitamini açısından zengin yiyecek yemek için çaba gösterin. Bu besinler genellikle gıdalarda, özellikle de süt ürünlerinde bir arada bulunur.