• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kilo Almanızı Sağlayan Meyveler

  • 1

Kilo alımı günümüzde oldukça sık yaşanan bir durumdur. Kilo almanın nedeni olarak tahmin edildiği gibi sağlıksız yiyecekler başta gelir. Ancak bazı durumlarda kilo alımını sağlayan meyveler de buna katkı sağlar. Sağlık açısından gerekli olan meyve tüketimi bazı durumlarda kilo alımına yol açabilir. Özellikle kurutulmuş incir, erik, kayısı, elma gibi meyveler içlerindeki su çekilip geriye etli kısım kaldığı için kilo almanızı sağlar. Taze olarak tüketilen meyveler içerisinde ise muz, avakado, portakal gibi meyveler de  kilo alımında etkili olan meyveler içerisinde yer almaktadır. Bu meyvelerin gereğinden fazla tüketilmesi kişide kilo etkisi yapabilir. Çok zayıf olan kişiler sağlıklı bir şekilde kilo almak için bu meyveleri tercih edebilir ama fazla kilolu kişilerin saymış olduğumuz meyveleri gereğinden çok tüketmemeleri tavsiye edilir.

Kurutulmuş Meyveler Kilo Yapıyor

Meyvelerin tazesi kadar kurutulmuş olanı da vitamin deposudur. Ancak fazla miktarda bu meyveleri tüketmek kişiye kilo etkisi yapabilir. Kurutulmuş meyvelerle kilo alımı kişide görülebilir. Erik kurusu, kayısı kurusu, üzüm kurusu, elma kurusu, hurma kurusu gibi severek yaz kış tükettiğimiz kuru meyvelerin fazlasını tüketmek kişide kilo yapmaktadır. Örnek olarak verecek olursak 10 adet ince dilim elma kurusunda yaklaşık olarak 160 kalori bulunmaktadır. Bir küçük boy kase kuru üzüm için de de aynı miktarda kalori bulunur. Bu açıdan kuru meyveleri tüketirken günde belli miktarda tüketmekte fayda vardır.

Meyve Suları da Kilo Yapabilir

Sevdiğimiz meyveleri tüketmenin diğer bir yolu da suyunu içmektir. Meyve sularının kilo alımında etkisi de küçümsenmeyecek derecededir. Meyve suları lezzetli ve besleyici olmasının yanı sıra aynı zamanda kilo yapıcı etkiye de sahiptir. Meyveler taze olarak tüketildiğinde lifli kısımları bağırsaklarda enerji harcamaya neden olur. Bu da kişinin kilo almasını engeller. Meyve sularında ise meyvenin lifli kısmı olmadığı için kilo alınması daha hızlı olur. Buna göre fazla kilolu olan kişiler meyve suyu tüketimini azaltırken, kilo sorunu yaşayan ve çok zayıf olan kişiler de meyve suyu tüketimine ağırlık verebilir.