• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kılçık Örgüsü (Mısır Örgü) Nasıl Yapılır?

kılçık örgü
  • 1

Kılçık örgü (bazen mısır örgü olarak da bahsedilir) uzun saçlı kişilerin tercih edebileceği çok hoş bir saç şeklidir. Davetlerde ve özel toplantılarda cesurca kullanabileceğiniz bu saç şekli yüz hatlarınızı daha belirgin hale getirir. Ünlülerinde sıklıkla tercih ettiği kılçık örgüye bir kaç model örneğini resimli ve videolu anlatımlarla veriyoruz.

Düz saçlarda daha iyi sonuç alındığından kılçık örgü yapmaya başlamadan önce saçlarınızı düzleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Ek olarak başlamadan son bir ipucu daha: Ne kadar sık örerseniz bitirdiğinizde o kadar güzel görünecektir. Hem de bu sıkılık gün içinde örgünüzün gevşeyip dağılmasını da önler.

Kılçık Örgü (Mısır Örgü) Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

mısır örgü

kılçık örgü

1. Tercihen düz saçlarınızı sırtınıza doğru atınız. Dikkat edilmesi gereken nokta kılçık örgüye başlamadan önce saçlarınızın özenle taranmış olması yani içinde sert ve şekillendirilemez kısımların bulunmaması.

2. Saçlarınızın tamamını tam ortadan ikiye bölerek sağ ve sol elinize alınız. Biraz sonra her iki elimizi de kullanarak örme işlemine başlayacağız.

3. Şimdi sol elimizde bulunan parçadan bir tutam alıp sağ elimizde bulunan parçaya katıyoruz. Ancak bunu yaparken saçları sıkı sıkı tuttuğunuzdan emin olun yoksa bitirmeden örgünüz yavaş yavaş kendini bırakıp çözülmeye başlayacaktır.

4. Bu seferde sağdan bir parça alıp sola veriyoruz. Biraz önceki işlemin aynısı, ters yönlü. Yine sıkı sıkı yapmaya devam.

5. Örmeye devam edin. Unutmayın ne kadar küçük parçalarla çalışırsanız o kadar güzel bir sonuç elde edersiniz ve örgünüz o kadar uzun olur. Bu sırada örgünüzü bir yandan ellerinizle sıkı tutmaya ve kaçırmamaya dikkat edin.

6. Bitirdiğinizde ise ucunu bir toka ile bağlayabilirsiniz.

kılçık örgü

Resimde gördüğünüz gibi dilerseniz kılçık örgünün üzerine farklı örgü modelleri kullanarak çok daha güzel saç stilleri elde edebilirsiniz. Saçınıza örgüyle yapılmış bir taç altına kılçık örgü çok güzel görünebilir, resimdeki gibi.

kılçık örgü

Yukarıdaki modele de şelale modeli deniyor. Bu tarz kılçık örgüler de deneyebilirsiniz. Kılçık örgü modellerinizi çeşitlendirerek size günlerce yetecek farklı tarzlarda saç stilleri oluşturmanız mümkün.

Kılçık Örgü (Mısır Örgü) Nasıl Yapılır Videolu Anlatım