• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kaş Dökülmesini Önleyen Doğal Yağlar

kaş dökülmesi
  • 1

Kaş dökülmesi problemleri göz güzelliğini doğrudan etkilediğinden can sıkıcı olabiliyor. Günümüzde artan sıkı görünümlü kaş trendi de, seyrek ve giderek dökülmeye devam eden kaşlara sahip kişileri haliyle daha çok etkiliyor. Ancak merak etmeyin! Kaş dökülmesi durdurulabilir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Bu yazımız size kaşlarınızın neden döküldüğü ve bu dökülmeyi nasıl durdurabileceğiniz ile ilgili yararlı ipuçları ve doğal yağ tavsiyeleri verecek.

Kaş dökülmesinde o kadar çok etken rol oynar ki, bu yazı yazı içerisinde hepsinden bahsedilmesi mümkün olmaz. Bu nedenle, hiç bir kaş dökülmesi problemini küçümsememeli ve zaman kaybetmeden bir cilt uzmanına muayene olmalısınız. Aynı zamanda kaşlarınızı güçlendirmek için siz de belli adımlar atabilirsiniz.

kaş göz

1. Kaşlar Neden Dökülür?

İlk olarak kaşınızın neden dökülüyor olduğunu anlamaya çalışın. Neden olduğunu bilmediğimiz bir şeyle nasıl baş edebiliriz ki? Kaş dökülmesinin nedenleri kişisel yanlışlıklar olabileceği gibi bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir. Kaş dökülmesinin nedenleri aşağıdakilerden herhangi biri veya bir çoğu olabilir:

  • Kaş boyaları ve kaş makyaj malzemelerinin aşırı kullanımı.

Eğer bu maddeye uyan biriyseniz, kaşlarınızı dinlendirmeniz gerektiğini, sürekli olarak kimyasala maruz kalan kaşlarınızın küsebileceğini unutmayın.

  • Vitamin, mineral ve gerekli yapı taşları bakımından yetersiz veya sağlıksız beslenme.

Sağlıksız beslenme tüm vücudunuz için zararlı olduğu gibi güzelliğinize de büyük oranda etki eder. Protein ve temel vitaminler açısından eksik beslenme, zamanla kaşların güçsüzleşmesine ve dökülmeye başlamasına neden olabilir. Gün içerisinde yeterli düzeyde protein, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun. D vitamini eksikliği kaş dökülmesine neden olabilir.

  • Demir eksikliği ve kansızlık

Demir eksikliği, kaş köklerinde zayıflamaya neden olarak kaşlarınızı daha güçsüz hale getirir. Bu da kaşlarınızı daha korunmasız ve en ufak dış etkende savrulup gidecek hale getirir. Demir eksikliği aynı zamanda saç dökülmesine de neden olur.

Kaş dökülmesinin nedenini tespit edebilmek için en iyi yol bir cildiye uzmanına görünüp gerekli kan değer testlerini yaptırmaktır. Böylece sorunun sağlıkla mı alakalı yoksa makyaj vb. nedenlerden mi kaynaklandığı anlaşılabilir.

2. Güçlendirici Doğal Yağlar Kullanın

Kaşlarınızı dışarıdan doğal yağlarla besleyerek güçlenmelerini sağlayabilirsiniz. Bu doğal yağlar, herhangi bir cilt probleminiz veya alerjiniz yoksa kaşlarınıza faydalı bir bakım sağlayabilir.

Zeytinyağı

Kaşları güçlendirir ve uzama hızını artırmaya yardımcı olur. Tavsiye edilen kullanım şekli: 5 gün boyu geceleri yatmadan doğal natürel zeytinyağı ile kaşlarınıza masaj yapın. Masaj yaparken çok bastırıp kaşlarınızı yıpratmamaya özen gösteriniz. 5 günün ardından bir kaç gün kaşlarınızı dinlendiriniz.
Cildinizde uzun süre kalması dolayısıyla bir alerji oluşuyorsa başka yağlar deneyiniz ve tekrar kullanmayınız.

Biberiye

Saçı dökülen kişilere vücutta saç uzama sinyali uyandırması için sıklıkla tavsiye edilen biberiye, kaş dökülmesi problemleri içinde faydalı olarak kaşlarınızı besleyebilir. Biberiye kan dolaşımını hızlandırarak kaş uzaması destekler. Biberiye ile kaşlarınıza masaj yaptıktan 1 saat kadar sonra temizleyebilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı kaşları yumuşatarak kaş köklerini rahatlatır. Aynı zamanda hint yağının nemlendirici özelliği de bulunmaktadır ve özellikle kış ayları kaşlar için koruyucu görev görür. Hint yağı da kaşların uzamasına yardımcı olur, doğal ve zararsızdır. (Alerjiniz olması durumunda kullanmayınız.) Hint yağını bir pamuk yardımıyla kaşlarınıza uyguladıktan 1 saat sonra temizleyebilirsiniz.

3. Saçkıran (Alopesi Areata) Hastalığı

Saçkıran hastalığı vücutta kıl ve saç bulunan tüm bölgeleri etkileyebilen ve bölgesel olarak saç kaybına neden olan bir hastalıktır. “Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir.” (wikipedia)

Saçkıran bağışıklık sistemi bozukluklarından meydana gelebilir. Öyle ki bazı durumlarda vücudun kendi hücrelerini bile düşman olarak gördüğü saptanmıştır. Bu nedenle o bölgedeki saç ve tüyler dökülmeye başlar.

Saçkıran hastalığı nedeniyle kaş kaybına uğrayan ziyaretçilerimizin mutlaka önce uzman bir doktor yardımı almasını, aynı zamanda kaşlarını da beslemeyi ihmal etmemesini öneririz.

Beğendiyseniz, sitemize abone olup benzer içeriklerden anında haberdar olabilirsiniz!