• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Karanfil Kürü Nasıl Hazırlanır?

  • 1

Karanfilin saç üzerinde yarattığı etkileri daha önceki yazımızda sizler ile paylaşmıştık. Karanfil kürü yaparken dikkat etmemiz gereken kurallardan bir tanesi devamlılık olacak. Haftada en az bir kere uygulamanız sizi olumlu sonuçlar verecektir. Canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız sizde karanfil kürünü kesinlikle denemelisiniz. Diğer bir önemli konu ise karanfilin kalitelisiniz bilip seçmeniz gerekir.

‘’Kaliteli karanfil nasıl seçilir’’ gibi bir soru yönelteceğinizi biliyorum. İlk önce karanfilin nasıl göründüğüne bakmanız gerekiyor. Karanfilin tomurcukları açık renk olurken uç kısımları daha koyu görünmesi gerekir. Boyları iri olması da ir artı yönü olacak. Diğer kaliteli karanfil seçme yöntemi ise karanfili soğuk su dolu bir bardağa atın. Dibe çökmesi kaliteli bir karanfil seçtiğiniz anlamına gelir.

Karanfil Kürü Nasıl Yapılır?

Karanfil kürü hazırlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Size bunların bir kaçını paylaşacağız.

  1. 1 litre suyu bir kavanoza alalım. İçerisine bir çay bardağı karanfili boşaltın. Kavanozun kapağını kapatın ve 24 saat boyunca açmayın.

24 saat sonra bu karışımı süzün. Her gün bu karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz.

  1. 1 bardak suyu ocakta kaynatalım. İçerisine 15 adet karanfil atalım.

Karışımı yine bir kavanoza alarak 15 dakika demleyin.

Evde daha önce kullandığını saç spreyi şişesi olabilir ya da boş bir sprey şişesine alalım.

Sprey sayesinde saç derisine rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda sıktığınız karanfil suyunu temizlemenize de gerek yok.

Eğer rahatsız olursanız 2 saat sonrasında yıkayabilir. Yada gece yatmadan yaparak deriye iyice teneffüs etmesini sağlamış olursunuz.

  1. Saç uçlarında ki kırıkları gidermek için karanfil yağı kullanmalısınız. Karanfil yağını zeytin yağ ile incelterek, saç uçlarına masaj yaparak uygulanır. Haftada bir defa mutlaka uygulamalısınız. Kısa sürede saç kırıkları ortadan kalkacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz uygulamaları yaparak saçlarınıza bakım ve onarım yapabilirsiniz. Aynı zamanda hoş kokusu ile de rahatsız edici değildir. Evde doğal saç bakımı yapmanın en güzel yollarından bir tanesi olan karanfilin nelere iyi geldiğini bir önceki yayınladığımı yazımızdan bulabilirsiniz.