• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kanseri Önlemek İçin Neler Yemeli

  • 1

Ölümcül bir hastalık olarak bilinmekte olan kanser hastalığı hücrelerin düzensiz bir şekilde bölünerek çoğalması sonucu ortaya çıkmakta olan kötü niyetleri urlardır. Kanser hastalığında tıbbi tedavi süreci dışında kanserin başlangıcını önlemek amacı ile beslenme düzenine önem göstermek ve stresten uzak bir yaşam sürmek gerekir. Yapılan araştırmalar sonucu bazı besinlerin kanseri önleme konusunda etkili olduğu söylenmektedir.

Limon ve mandalina kabuğu kanser tümörünü eritmekte olan en önemli besinler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra nar, mantar, havuç, domates, yoğurt, brokoli, kırmızı lahana, beyaz lahana, semiz otu ve tere gibi meyve ve sebzeler kanser ile mücadelede ve kanseri önleme konusunda büyük rol oynamaktadır. Bu besinlerin tüketimini arttırmak sağlınız açısından büyük bir yarar sağlayacaktır. Doğal besinler ile beslenmek aslında en doğru beslenme biçimidir. Ayrıca yeşil çay hücre bölünmelerini yavaşlatma özelliğine sahip olduğundan dolayı yeşil çay tüketimi de kanseri önleme aşamasında büyük yardımcınız olacaktır.

Kanseri Önlemek İçin Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı

Kanser hastalığına karşı önlem alabilmek için doğru besin öğelerini tüketmenin önemli olduğundan bahsetmiştik. Kanseri önlemede yardımcı besinler olduğu gibi aynı zamanda kansere yol açmakta olan besinler de yer almaktadır. Kansere yol açmakta olan bazı besinler; salam, sosis, sucuk, kahve, çikolata, beyaz un, şeker, tuz, kola, hazır gıda maddeleri, konserve ürünler ve fast food gibi gıda ve içeceklerin tüketimi kansere yol açmakta olan besin grupları arasına girmektedir.

Kuruyemiş Tüketiminin Kansere Faydası

Kuruyemiş, zengin vitaminlere sahip atıştırmalıklardır. Her gün bir avuç kuruyemiş tüketimi kanser riskine karşı önlem almada en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Kanser riskini önleme konusunda yardımcı başlıca kuruyemiş çeşitleri arasında ceviz, ay çekirdeği, yer fıstığı, badem ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler yer almaktadır.

Kuruyemiş tüketimi antioksidan ve çoğalmayı dondurucu bir özelliğe sahip olduğu da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Diğer kuruyemişlerin de faydası bulunmakta olsa da ceviz kanseri önleme konusunda en etkili kuruyemiştir. Pekan cevizi tüketimi de büyük fayda sağlamaktadır.