• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kanser Önleyen Besinler

  • 1

Doğal şifa kaynağı arıyorsanız kesinlikle besinlerden faydalanmalısınız. İlaçlar ve tedavi yöntemleri genelde kimyasal ürünlerden yapılmış ilaçlar ile oluyor. Fakat günümüzde birçok besin doğal tedavi yöntemlerini insanlar için sunuyor. Hücrelerin bölünmesiyle ortaya çıkan kanser hastalığı günümüzde yaygın hale geldi. Ne yazık ki ilaçlar pek fazla fayda etmiyor. Kanser hastalığını önlemek için önceden tedbir almakta fayda var. Kanseri önlemek için birçok yol düşünmüş olabilirsiniz. Ama doğal besinlerle kanserden kolayca korunmak mümkün olacak. Bugün size kanseri önleyen besinlerden bahsetmek istedik.

Sarımsak

Lezzetli yemekler yapmak için tercih ettiğimiz sarımsak, aynı zamanda kanseri önleyici özelliğe sahip. Genelde kokusu yüzünden fazla tercih edilmez. Ama antibiyotik özelliğe sahip sarımsak, kesinlikle mutfakta stoklanması gereken bir besindir.

Özellikle meme kanserini önleyen bir bileşene sahip olan sarımsağı günde orta boy 2-3 adet tüketmeliyiz.

Çiğ tüketilen sarımsak daha etkili olacaktır.

Brokoli

Turpgiller ailesinde olan brokoli, aslında biyolojik olarak kimyasal içerir ve içeriğinde sülfotan mevcut bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre reaktif oksijen türlerini temizliyor. Bu sayede hücre bölünmesini önleyerek prostat kanserine iyi gelir.

Haftada en az 5 porsiyon brokoli tüketmekte fayda var. Tam pişirmek yerine az pişmiş yada çiğden tüketmek daha etkili olacak.

Havuç

Havuç içeriğinde güçlü bir antioksidan mevcut bulunuyor. Vücutta ki bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan bu antioksidan sayesinde kanser ile savaşarak önlüyor.

Günde bir adet havuç mutlaka tüketilmeli. Havucu en iyi meyve olarak tüketirseniz daha faydalı olur.

Yaban Mersini

Yaban mersini birçok hastalığı önlediği gibi kanseri de önlemede etkilidir. Güçlü bir besin kaynağı olan yaban mersini, antioksidanlar, tümör hücreleri besleyen damarların gelişmesine engel olarak kanser olmayı engeller.

Günde 1 veya 2 bardak yaban mersini tüketmeliyiz. Dondurulmamış taze yaban mersini tüketmek en etkilisi olacaktır.

Papaya

Papaya ve papaya yaprakları kanser hastalığı ile savaşan besinler arasındadır. Papayada bulunan özler flavonoid bakımından zengindir. Hücrelerin korunmasını ve antioksidan göre görerek kanseri önlemede etkilidir.

Günde bir kase tüketilmesi gerekir. soyulmuş ve yıkanmış papayaları yeşil yaprakları ile tüketin.