• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kanser Hastalarının Özel Beslenme Yöntemleri

  • 1

Vücut hücreleri bölünebilme özelliğine sahiptir. Bölünebilme özelliğine sahip olan vücut hücreleri yaralanan dokuların onarılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bazen hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlayarak çoğalırlar. Bu da kanser hastalığına yol açarak insan sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokar.

Kanser insan hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokan bir hastalık türüdür. Kanser hastalığı farklı risk gruplarına bağlı olarak gözlemlenebilmektedir. Kanserin risk gurubu kişinin yaşına, cinsiyetine ve bazen de çevresel faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Kanser hastalığının erken fark edilmesi tedaviyi kolaylaştırır ve kişinin doku ya da organ kaybı yaşamasının önüne geçer.

Kanser hastalarında beslenme düzeni oldukça önemlidir. Kabuklu elma, brokoli, ıspanak, lahana, armut, muz, ananas, sarımsak, havuç ve kırmızı biber kanser hastalarına en iyi gelen besinlerin başında yer almaktadır.

Kanser Hastalarının Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemorterapi gören kanser hastalarının şeker ve un içermekte olan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bol su tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Kanser hastalarının sütten uzak durması gerekir. Bunun sebebi ise fazla süt tüketimi kan şekerinin ani bir şekilde düşmesine ve yükselmesine sebebiyet verebilmektedir.

Aşırı yağlı yemeklerden kaçınılmalı ve genel olarak yemeklerde zeytinyağı tercih edilmelidir. Kanser hastalarının normal insanlara oranla tüketmiş olduğu besinlere biraz daha dikkat etmesi ve besinlerin içeriklerini iyi bir şekilde araştırarak tüketim yapması gerekmektedir.

Kanserde Düzenli Beslenmenin Önemi

Kanser hastalığında vücudun direnci ve kuvveti ne kadar çok olursa vücut o kadar dayanıklı ve sağlam olur. Düzenli ve doğru beslenme alışkanlığı kanser hastalığını tamamen ortadan kaldırmasa da yine de kanser ile mücadelede büyük yardım sağlamaktadır. Düzensiz beslenen bir kanser hastası kilo kaybı yaşar ve vücudunun direnci azalır. Bu durum da hastanın kanser ile mücadelede başarısız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Kanser hastalarının tüketmiş olduğu tüm besinler mutlaka doktor kontrolünden geçerek tüketilmelidir.  Ayrıca kanser ile mücadelede bol miktarda protein içeren besinler tüketilmelidir. Beyaz et, peynir ve yoğurt gibi besinler protein bakımından oldukça zengindir.