• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kalıcı ve Pürüzsüz Görünen Ruj Sürme Teknikleri

dudak
  • 1

Rujun gün boyu kalıcı, parıltılı ve pürüzsüz durması elbette en çok istediğimiz şeylerden. Rujun dudağa güzel oturması, rengini dudakta yansıtabilmesi, çevresel etkenlerden (yeme, içme, konuşma vb.) çok etkilenmemesi ve gün boyu güzel ve yoğun kalması için bu yazıda doğrudan güzellik ve makyaj uzmanı tarafından tavsiye edilen ruj sürme taktiklerini inceleyeceğiz.

Rujun dudaklarda güzel görünmesini sağlayan etkenlerden birisi de şüphesiz dudakların dolgunluğu. Merak etmeyin, bu yazımızda dudağınızı olduğundan dolgun gösterecek basit bir makyaj hilesinden de bahsedeceğiz. Bu tekniklerden daha fazla faydalanabilmek için Dudak Dolgunlaştıran İpuçları konumuzu da okumanızı tavsiye ederiz.

dudak peeling
1. Peeling ile Başlayın

Güzel bir dudak makyajının ilk aşamasının peeling olduğunu unutmayın. Uygulayacağınız basit bir dudak peelingi ile dudağınızdaki ölü deriyi temizler, dudaklarınızdaki kan akışını artırarak dudağınızı dolgunlaştırır ve ruj için dudaklarınızı daha pürüzsüz hale getirmiş olursunuz.

Hemen 1 çay kaşığı kahve ile 1 çay kaşığı balı karıştırın. Daha sonra üzerine esmer veya beyaz toz şeker ekleyin ve şekerin erimesine izin vermeden yavaşça karıştırın. Bu karışımla dudaklarınıza 2 dakika kadar peeling yapın, ardından durulayın. Benzer tarifler için dudak peelingleri yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Nemlendirici (Lip Balm) Vakti

Peelingin ardından dudaklarınızı nemlendirip yumuşatmak ve rujun sürülüşünü kolaylaştırmak için bir dudak balmı ile ince bir tabaka halinde dudaklarınızı nemlendirin. Lip balmın birkaç dakika kurumasını bekledikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3. Dudak Primer (yoksa pudra)

Bir önceki dudak güzelliği yazımızda lip primerın etkilerini ve neden kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Dudak bazı kullanmamızın nedeni:

  • Rujun kalıcılığını artırmak,
  • Gün boyu rujun rengini kaybetmemesini sağlamak
  • Dudaklarda pürüzsüz bir görünüm yakalamak
  • Rujun daha kolay ve profesyonel sürülmesine imkân vermek

Nemlendiricinin üzerine dudak bazımızla güzel bir temel oluşturuyoruz. Eğer hemen kullanabileceğiniz bir dudak bazına sahip değilseniz yüz için kullanılan pudralardan çok az dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

4. Şimdi Sıra Rujda!

Artık rujunuzu sürmek için her şey hazır. Hafif dokunuşlarla ruju dudaklara yayarak uygulamayı tamamlayınız. Taşırmamak ve aşırı kullanmamak dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor.

5. Peçeteye Bir Öpücük

Fazla ve doğal durmayan ruj etkisini biraz azaltmak için peçeteye hafif bir öpücük atın J Bu rujdaki fazlalığı aldığı gibi rujun rengini de biraz matlaştırarak doğal bir görüntü yakalamanıza yardımcı olur. Fazla ruju peçeteyle aldıktan sonra ortaya çıkan daha mat görünümden memnun değilseniz rujunuzu çok daha hafif bir şekilde dudaklarınıza tekrar uygulayabilirsiniz. Aslına bakarsanız, bunu her zaman yapmak, yani ruju tekrar uygulamak pürüzsüzlüğü bozmamak için önemlidir ve tavsiye edilir.

6. Dudakları Dolgun Göstermek için

Dudakları dolgun göstermek için çok basit bir parlatıcı hilesinden faydalanabilirsiniz. Alt dudağınızın tam ortasına parlatıcıyla dokunun. Sadece orta kısma uygulayacağınız dudak parlatıcısı, dudaklarınıza dolgun bir görünüm kazandırır.

7. Dudak Kalemi

Her şeyi tamamladıktan sonra dudak kalemiyle dudak hatlarını ve kıvrımlarını ortaya çıkaran güzel bir çerçeve hazırlayınız ve içini doldurunuz. Dudak kalemini çok kalın uygulamak doğallıktan uzak bir sonuç çıkmasına neden olabilir, aman dikkat!


ETİKETLER