• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kalbi Koruyan Egzersizler

  • 1

Kalp yaşamı devam ettirebilmek için insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Kalbin görevi vücudun ihtiyacı olan kanı pompalamaktır. Bu sebepten dolayı kalbimize iyi bakmamız ve kalbimizi korumamız gerekir. Kalbi korumanın yolu da sağlıklı beslenme ve egzersizlerden geçer.

Kalbi koruyan bazı egzersizler vardır. Bu egzersizleri uygulayarak daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Ancak egzersiz yaparken dikkatli olunmasında fayda var çünkü egzersiz esnasında yanlış yapılan bir hareket kalbi incitebilir ve zarar verebilir.

Kalbi koruyan başlıca egzersizler arasında ise yürüyüş, yüzmek, dans, bisiklet sürmek ve aerobik özellikler içermekte olan spor çeşitleri tercih edilmelidir.

Aerobik Egzersizlerin Faydaları

Aerobik egzersizler kalp sağlığına iyi gelmekte ve kalbin ömrünü uzatmaktadır. Aerobik sporlar kalp sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda güçlendirmekte ve kalp problemlerini minimum düzeye düşürür. Düzenli olarak yapılmakta olan egzersizler nabzı ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Haftanın en az 3 günü yapılan aerobik egzersizler kalp sağlığınız açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Ayrıca kalbi koruyan egzersizler kalbe doğru gitmekte olan damarların gelişmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Aerobik egzersizde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise aerobik egzersiz yapmakta olan bir kişinin harcadığı enerjiyi yerine koyması için 20 kat daha fazla oksijene ihtiyacı bulunmaktadır.

Kalp Egzersizinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kalp egzersizi kalbi korumaya yardımcı olmakta ancak yanlış yapılan bir hareket ise kalbe zarar vermekte ve bazen insan yaşamının sonlanması gibi kötü bir sonuç ile de neticelenebilmektedir. Bu sebepten dolayı uygulanmakta olan kalp egzersizlerinin uzman bir kalp doktoru gözetiminde ve bilgisi dahiline yapılması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Kalbi koruyan egzersizlerin etkili olabilmesi için egzersizin belirli günler aralığında düzenli bir biçimde yapılması gerekmektedir. Ayrıca her seferinde egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri ile başlangıç yapmak da sakatlanmaları en az seviyeye indirme açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Egzersiz süresi ise kişinin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Egzersizin kalbinize iyi gelip gelmediğini uzman doktorlar kalp hızınızdan kolay bir şekilde anlayabilmektedir.