• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kadın Erkek İlişkisinde İpler Kimin Elinde?

Kadın Erkek İlişkisinde İpler Kimin Elinde?
  • 1

Kadın Erkek İlişkisinde İpler Kimin Elinde? KADIN ERKEK İLİŞKİSİNDE İPLER KİMİN ELİNDE?

Mutsuzsak onların yüzünden, mutluysak onların sayesinde… Genel de düşüncemiz böyledir. O halde her şeyi dönüp dolaşıp erkeklere bağlamak yerine dönüp kendi özümüze bakmanın zamanı geldi.  Aslında doğanın da işaret ettiği üzere her şey kadınların elinde…

Kendimizi daha iyi tanımak, hangi hataları neden yaptığımızı anlamak için nelerden şikayetçi olduklarını çevremizdeki erkek arkadaşlarımıza sorduğumuzda cevaplar genelde aynı oluyor. Her şeye karışmak, çok konuşmak, şüphecilik, kıskançlık, evlenme merakı, her şeyi kontrol etme takıntısı… Aslında erkeklerin ağız birliği etmişçesine sıraladıkları hataların temelinde, kadının kendi ekolojisini inkar etme gerçeği vardır.

Biz Kadınların En Temel Sorunu Nedir?

Modernleşme süreci içerisinde kadın ve erkek arasındaki cinsel ayrımcılık her ne kadar dengeye doğru gidiyorsa, kadının sosyal hayata, iş hayatına aktif katılımıyla kişisel gelişimi ile ailenin dışındaki dünyayı kavrayışı artıyor ve erkek egemen olan alanlarda kadınların egemenliği artıyorsa da sorun devam ediyor. Kültürel olarak yetiştirilişten itibaren kadın cinselliği sürekli bastırıldığından, erkek cinselliği sürekli yükseltildiğinden büyük bir asimilasyon yaşanıyor ve ne kadın ne de erkek bunu bir türlü aşamıyor, İlişkilerin çatırdamasındaki en temel nedenin bu olduğunu düşünüyoruz.

 

Evlilik İnsan Doğasına Aykırı Mıdır?

Evlilik denilen şey hukuksal mekanizma değildir. Hukuk yapalım diye imza atmıyoruz. Hukuk ancak boşanırken aklımıza geliyor. Genelde güzel hayallerle, dışardaki can pazarına karşı dayanışma için birliktelik oluşturuyoruz. Ancak çok ekolojik olan bir şeye ihanet ettiğimiz için evlilikler yıkılıyor.

 

Kadınlar Bu Sıkıntıları Genelde 18-24 Yaş Arasında Yaşamaktadır

18-24 yaş arasındaki kızlar bunları henüz fark etmemiş oluyor. Onların peşinde her yaştan erkek koşuyor ve eğer çok tutucu bir ailede yetişmiyorlarsa bu ayrımın farkına varmıyorlar. Bizim ülkemizde ortalama 25 yaşlarında evleniliyor ve cinsellik de evlenme ile birlikte akredite oluyor. Ancak günümüzde her iki evlilikten biri ilk beş yıl içinde boşanmayla sonuçlanıyor. İlişki için değil, özgürleşmek için evlenen kadın bu yükü üzerinden atıyor.

 

Mutlu Kadınlar Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kadın kendine ihanet etmesin yeter. Bunun için de öncelikle bir ilişkiden neler beklediğini kendine sorması gerekiyor; “Bu ilişkiye neden ihtiyacın var, ona bir daha bak. Sen yaşadıklarından, paylaşımlardan memnun olmak istiyorsun; hakaret edilmek, bastırılmak, yok sayılmak, şiddete, tacize uğramak değil… Çalışıyorsun, paranı kazanıyorsun, birçok alanda erkeklerden daha fazla para kazanıyorsun, o halde hiç kimseye ihtiyacın yok.” bu durumda özgürleşmenin bedelinin yalnızlık olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

Kadınlar Olarak Yanlızlıktan Korkuyor Muyuz?

Sonuçta bir erkeğin de bir kadına ihtiyacı var. Dolayısıyla bir kadının güzel bir ilişki kurabilmek için önce kendi benlik bilincine sahip olması sonra da hayatı paylaşacağı erkeği, kendisini anlaması konusunda desteklemesi gerekiyor. Çünkü bir erkek bir kadını, kadın anlatmadığı sürece asla anlamayacaktır. Biz kendimiz bile anlayamıyoruz çünkü insanlığın soyunu devam ettiren kadının farklı ve karmaşık bir yapısı var, duygusal zekası ise erkeğe göre çok gelişmiş durumda. Bunun farkında olmamız gerekiyor. Bunu bilmediğimiz anda kendimize ihanet başlıyor, sorunlarda bunlarla beraber devam ediyor.

 

Kadınların Kendilerine İhanetlerinden Bahsettik Bunu Nasıl Yapıyoruz…

Kendimizi reddediyoruz. Duygularımızı, varlık nedenimizi reddediyoruz. Toplumsal mekanizmadaki fonksiyonumuzu reddediyoruz. Kadınsız bir dünya cehennem olur. Ne çocuk büyür ne de erkekler erkek olur. Dünyada kadın olmasaydı ne olurdu bir düşünün. Kadının toplumun içinde, insanlık tarihi içinde kendi fonksiyonunu hep hatırlaması ve bilmesi gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER