• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kaçınmanız Gereken Egzersiz Hataları

egzersiz
  • 1

Egzersiz hataları ve egzersiz esnasında yapılan yanlışlar, sakatlanmanıza yol açabileceği gibi, aslında o hareketten aldığınız verimi de yüksek oranda düşürür. Örneğin bir omuz hareketini yanlış yapmak yükün sırta binmesine neden olarak omzunuz yerine sırtınızı çalıştırıp haftalarca boşa kürek çekmenize yol açabilir. Aynı şekilde yanlış bir bacak hareketi dizlerinizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Fit olmak ve sağlık bulmak için yaptığımız sporun, bize zarara dönüşmemesi için bu egzersiz yanlışlarından kaçınmaya özen gösterin.

Herşeyden önce mutlaka ama mutlaka kaçınmanız gereken en önemli nokta “Isınma yapmadan egzersize başlamak”tır. Isınma egzersizleri yapmak, nabzınızı artırır, vücudu hazırlar, kas ve dokularınızı ısıtır. Böylece hem sakatlanmanın önüne geçer, hem de egzersiz esnasında daha çok kalori harcarsınız. Bu ana kuralın haricinde, dikkat etmeniz gereken egzersiz yanlışlarının bazılarından bahsedelim şimdi.

 1. Sadece Egzersize Güvenmek

Sadece yapılan egzersize güvenmek tam anlamıyla bir egzersiz içerikli hata olmasa da sonucu yaptığınız egzersizin de kalitesini etkileyen önemli bir problemdir. Uzmanlar vücudu şekle sokmak, forma girmek ya da kilo kaybetmek için yapılan egzersizlerin aslında sadece %30 civarında yardımcı olacağınız söylüyor. Geriye kalan %60 tamamen beslenmeden geçiyor! %10 ise, kaliteli dinlenme…

Bu nedenle, sadece egzersize yönelmek ve sürekli daha ileri seviye egzersiz yapmak, sizi daha iyi hale getirmeye yetmez. Bu yol mutfaktan geçiyor, unutmamakta fayda var. Sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmak için Beslenme İpuçları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

2. Sadece Egzersiz Öncesi Esneme Yapmak

Sizde benim gibi sadece egzersiz öncesi mi esneme hareketi yapıyorsunuz? Meğer bunca zamandır ne yanlış yoldaymışız! UNLV’nin yaptığı araştırmaya göre, egzersiz sırasında ve sonrasında esneme hareketleri yapmak, kaslarınızın tam potansiyelini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor.

Egzersiz öncesi esneme yapmak farklı kas gruplarınızın spor esnasında daha etkin çalışmasına yardımcı olabildiği gibi ısınmanız için de oldukça önemli. Ancak bu esnemeyi sadece egzersiz öncesi yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor.

squat

3. Squat Yaparken Yükü Dizlere Bindirmek

Squat hareketleri bacaklar için vazgeçilmez. Bacakları şekle sokmak için harika bir egzersiz grubu.Ancak squat hareketini yaparken kalçayı dışarı çıkarmak çok önemlidir. Kalçaya doğru eğilme hareketi yapmamız gerekiyor. Direk dizlerimizin üstüne doğru eğilip doğrulma hareketi yapmak dizlerimiz için “zararlı”!

Doğru squat, kalça dışa çıkmış şekilde, bel düz ve öne doğru hafif eğimli yapılan squattır. Bu hem yükü bacaklarınızın üst kısmına bindirerek hareketten alınan verimi artırır, hem de sakatlığı önler.

Alakalı İçerik: Sıkı ve Güzel Bacaklar için Egzersizler

4. Karın Egzersizi Yaparken Bel Boşluğunu Kapatmamak

Karın egzersizlerinin çoğu sırt üstü yapılıyor. Bu egzersizlerden herhangi birini yapmak için yere uzandığınızda kalçanın hemen üstünde bel kısmınızda bir boşluk var mı?

Karın egzersizlerinde yükü belinize bindirmek hem bel sakatlığına davetiyedir, hem de karın kaslarınızın gelişmesini önleyen bir yanlıştır. Bu nedenle yere uzandığınızda belinizi kalçaya doğru ittirerek o açıklığı kapatınız.

5. Hareketi Çok Hızlı Yapmak

İster ağırlık kaldırıyor olun, ister karın egzersizi yapıyor olun. Bir egzersiz hareketini çok hızlı yapmak üç şeye neden olur:

  1. Bölgedeki kan basıncını çok artırır.
  2. Eklem sakatlanma riskini artırır.
  3. Hareketin kas gelişimine olan katkısını yüksek oranda düşürür.

Örneğin, 10 saniyede hareketi 20 kez yapmak yerine, tam tersine 10 saniyede 5 kez yapıyorsanız, o zaman işini bilen bir sporcusunuzdur. Hareketi yavaş yapmak, bölgesel olarak o kasın daha uzun süre  kasılmasına  neden olup gelişiminizi daha da hızlandırır. Yavaş yapmak aynı zamanda kaslarınıza kısa dinlenme aralığı da verir, böylece gücünü yüksek performansta kullanabilir.

6. Egzersiz Sırasında Nefes Düzenine Uymamak

Egzersiz esnasında doğru bir nefes alıp verme düzenine uymak önemlidir. Egzersiz yaparken en zorlandığınız anda nefes verin. Mesela ağırlık kaldırıyorsak, kaldırırken nefes vermeli, ağırlığı indirirken nefes almalıyız.

Nefes almak, oksijenin kaslarımıza hızla transferini sağlar. Ağır yük altında kaslar çok fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle koştuğumuzda nefes nefese kalırız, kalbimiz hızlı atar ki kaslarımıza daha fazla oksijen gönderebilsin. Bu nedenle egzersiz esnasında doğru nefes almak önemlidir. Nefesi göğsümüze değil, burnumuzdan, karnımıza almaya özen gösterelim. Böylece ciğerlerimiz daha fazla oksijeni işleyebilir.

Benzer egzersiz ve güzellik içerikleri için sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!


ETİKETLER