• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İyot Bulunan Yiyecekler Neler?

  • 1

Sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeni ve tüketilen besinler büyük önem taşımaktadır. Sağlıksız beslenme hastalıklara yol açabileceği gibi aynı zamanda vücut direncini de düşürmekte ve günlük yaşam aktivitesini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Beslenmede iyot oldukça önemlidir. Trioid bezinin işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için vücudun iyota ihtiyacı vardır. İyot vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan tüketilmekte olan besinler ile alınmakta ya da ek gıda takviyeleri ile sağlanmaktadır.

Vücudun günlük belirli bir miktarda iyot alması gerekmektedir. Vücudun iyot ihtiyacı genel olarak tüketilen besinler ile karşılanmaktadır ancak bazı durumlarda ek ilaç takviyesi de gerekli görülebilmektedir. Genel olarak deniz ürünlerinde ve hayvansal gıdalarda iyot bulunmaktadır. İyot içermekte olan başlıca besinler arasında süt, fırınlanmış patates, kuru erik, balık, haşlanmış yumurta, iyotlu tuz, kızılcık ve yoğurt yer almaktadır. İyot tüketimi kemik, saç ve cilt için

Vücudun Günlük Alması Gereken İyot Miktarı Nedir?

Vücudun daha sağlıklı ve daha dirençli olabilmesi için vücutta iyot eksikliği olmaması gerekir. Vücudun gereksinim duyduğu günlük iyot miktarı yaşa göre farklılık göstermektedir. İyot içermekte olan besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde iyot ihtiyacı daha yoğun bir şekilde artış göstermektedir. Bunun sebebi ise gebelikte iyot eksikliği yaşanması fetusta nörolojik gelişimin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, aşırı iyotun zararıdır. Gereğinden fazla iyot alınması tiroid hastalığına yol açabilmektedir. İyot eksikliği ciddi bir sağlık problemi olduğundan dolayı beslenme düzeninde iyot tüketimine dikkat edilmelidir.

Fazla İyotun Vücuda Zararları Nedir?

İyotun vücuda yararı olduğu kadar aynı zamanda aşırıya kaçıldığında zararları da oluşabilmektedir. Aşırı iyot alımı zehirlenmelere yol açabilmektedir. İyotun gereğinden fazla alınması zeka geriliğine, dengesiz kilo alımına, hormon üretimini azaltmaya ve alerjik durumlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra ciltte sivilce oluşumuna da sebebiyet verebilen fazla iyot alımı gözle görülür derecede büyük sorunlara yol açabilmektedir. İyot vücut sağlığı için ne kadar çok yararlı ise aynı zamanda o kadar çok zarar verici özelliğe sahip bir mineraldir.

 

 

 


ETİKETLER