• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İlk İzlenimin Altın Kuralları

  • 1

İlk izlenim önemlidir diye her zaman söyleriz? Peki, ilk izlenim nedir? Nasıl iyi bir ilk izlenim kazandırırız?

İnsanları ilk defa gördüğümüzde veya onların bizi gördüğünde karşıdaki kişinin olumlu veya olumsuz düşüncelerine ilk izlenim denilmektedir. Herkes karşısındaki kişiye iyi bir ilk izlenim bırakmak ister. Bu nedenle kıyafet seçimine, eline yüzüne hatta saçına dikkat eder. İlk izlenim sadece bunlardan ibaret midir? Elbette değil….

İlk izlenim insanın sadece dış görünüşü ile alakalı bir durum değildir. Aynı zamanda yaptığı hareketler ve konuşmaları ile de belirlenir. İlk izlenim 30 saniye içinde gerçekleşir. Bir kişiyi tanımak için kültürün ve davranışların önemi büyük.

İnsanların beyinleri ilk 30 saniye içinde kişi hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelere kapılmamıza neden oluyor. 30 saniyede nasıl tanırız demeyin. İyi ilk izlenim bırakmak insanların her zaman kazançlı çıkmalarına neden olur. Her zaman bir sıfır önde olursunuz. Peki, iyi bir izlenim bırakmak için ne yapmalı?

%55 Renkler, Vücut Dili ve Giyim

İlk izlenim bırakmanın % 55’lik bölümünde renkler, vücut dili ve giyim önemli rol oynuyor. Her zaman bakımlı ve düzenli bir kişi insanda profesyonellik duygusu ve güven kazanmasına yardımcı olur. Bu nedenle giyiminize dikkat etmelisiniz. Kendinize, vücudunuza ve ten renginize uygun kıyafetler seçmeli. Sadece bununla sınırlı da değil. Aynı zamanda gittiniz mekana da uygun olmalıdır.

Sonrasında kendinize güvenin ve emin adımlar atın. Özgüvenli olmanız sizin daha rahat davranmanıza yardımcı olacaktır.

%38 Konuşma, Ses ve Vurgu

Beynin hızlı bir şekilde algıladığı ses, konuşma ve vurgular karşıda ki kişinin sizi yorumlamasına neden olur. Bu konuda rahat ve güvende hissetmeniz sizin her zaman daha emin sözler türetmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda heyecanınızı arka plana iter. Sadece siz konuşmamalısınız. Karşınızda ki insana da söz hakkı vermelisiniz. Kesinlikle ilk etapta özel yaşantı ile ilgili sorular sormaktan kaçının.

Diğer kalan kısımda ise, yani %7 lik dilimde sözlerin etkili olup olmamasına bağlıdır. İlk izlenim bırakırken dikkatli davranmak gerekir.