• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İftar ve Sahurda Nasıl Beslenmeli

  • 1

Oruç tuttuğumuz zaman akşam her şeyi yiyebileceğiz gibi davranıyoruz. Sofraları hiç eksiksiz olacak şekilde donatıyor, lezzetli birçok yemek hazırlıyoruz. Fakat oruç açmak demek binbir çeşidi yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı beslenmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. İşte iftarda ve sahurda sağlıklı beslenmenin yolları;

Vücudumuzun sağlıklı beslenmesinin en temel formülü kalori oranları düşük gıdalarla beslenmektir. Fakat kalori oranını düşürürken beslenmenin de yeterli olduğuna tatmin olmak gerekir. Oruç tutmak dinimizin emrettiği, bedenimizi terbiye edebileceğimiz durumlardan biri. Aynı zamanda bunu fırsata çevirerek kalori kısıtlaması yapmaya ne dersiniz. Oruç tutarken yaptığımız beslenme yanlışları yüzünden kilo aldığınızı biliyor musunuz?

Fakat kalori oranları düşük besin değeri yüksek yiyecekler yerseniz bu sizin kilo vermenize ve sağlıklı beslenmenize neden olacaktır.

İftar Menünüze Dikkat Edin

Zengin bir iftar yemeği yemek ve hazırlamak ramazanın vazgeçilmezlerinden olsa da pek de sağlıklı beslendiğinizin göstergesi değil. Özellikle ortaya hazırlanana iftarlıklar nedeni ile kilo almak kaçınılmaz oluyor. Zeytinler, peynirler, hurmalar, ezmeler, kaymak, bal derken bunun bir sınırlaması ne yazık ki yok. Tabi oruçken bunların hepsine gözümüz düşüyor. Fakat ondan bundan tadına bakayım derken kalori oranı yüksek olacak şekilde besleniyoruz.

İlk önce yağı az, kreması bulunmayan bir çorba tercih edin. Sonrasında bir ara sıcak alarak aparatif yapabilirsiniz. Ana yemekte ise balık, tavuk et ızgara veya haşlama tercih etmeniz sizin için sağlıklı bir seçim olacaktır. Tabi mevsim salatası yağsız olarak tüketilmelidir.

Sahur Menüsünde Neler Yemeli

Sahurda ağır beslenerek tüm gün tok kalacağımızı düşünürüz yanlış bir düşünce olduğunu söylemek zorundayım. Sahurda yemek seçiminizi akşam kalan yemeklerden yana kullanabilirsiniz. Ya da güzel bir kahvaltı yapmaya ne dersiniz. Domates, salatalık, tuzsuz peynir, 2-3 adet zeytin ve haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra küçük bir kase yoğurt yiyerek hem metabolizmayı canlı tutabilir, hem de beslenmenize katkıda bulunabilirsiniz.

İftar İle Sahur Arası

İftar ile sahur arasında bir meyve seçimi yaparak bir porsiyon yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bol su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Tüm gün vücudumuzun kaybettiği sıvıyı iftar ile sahur arasında almalıyız.