• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İdeal Beslenme Nasıl Olur?

  • 1

Hayatımızda beslenmenin yeri şüphesiz çok önemlidir. Hepimiz hayatımızı devam ettirmek için yeterli derecede beslenmeye ihtiyaç duyarız. Beslenme şeklimiz ölçülü ve yeterli derecede olursa bize yarar sağlar. Aksi takdirde her şeyde olduğu gibi beslenmede de her şeyin fazlası zarardır ve bu fazlalıklar bize maalesef fazla kilo olarak geri döner. Bu makalemizde ideal beslenme nasıl olmalı bunun üzerinde durmaya çalışacağız. Böylece ideal bir beslenme programıyla hem ihtiyacımız olan besinleri almış olacak hem de fazla kilo almamış olacağız. Fazla kilolar bilindiği gibi kişinin sadece vücut yapısını kötü bir şekilde değiştirmekle kalmaz. Aynı zamanda fazla kiloların neticesinde pek çok hastalıkları da beraberinde getirir. Durum böyle olunca ideal beslenmenin önemi daha iyi anlaşılmış olur.

İdeal Beslenme Önerileri

İdeal bir beslenme menüsü içinde bulunması gereken besin maddelerini sizlere anlatmaya çalışacağız. İdeal besleneme önerileri olarak neleri menümüzde bulundurmalı, nelerden sakınmalıyız. Sizlere bu konuda yardımcı olalım:

  • İdeal beslenme menüsü için her vitamin ve mineralden belli ve yeterli ölçüde bulunmalı. İdeal beslenme menünüz içinde protein ağırlıklı olan yumurta, et ürünleri, kalsiyum içerikli süt ve süt ürünleri, taze sebze ve meyveler, omega 3 ve omega 6 açısından zengin olan gıdalar olan balık ve balık ürünleri gibi ürünleri beslenmenizden eksik etmeyin.
  • Suyu hayatınızda daima bulundurun. Her gün sık olarak su tüketimine önem verin.
  • Sağlıklı yiyeceklerle beslenerek ideal menünü içerisinde olmaması gereken gıdalar kesinlikle tüketilmemeli.

Bunlardan Uzak Durun!

İdeal ve sağlıklı bir şekilde beslenmek için ideal ve sağlıklı menü içerisinde bazı gıdalar da kesinlikle olmamalı. Örneğin kızartmalar, fastfood tarzı yiyecekler gibi pek çok zararlı gıdaları kesinlikle beslenme menünüzde bulundurmayın. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durun. Karbonhidrat içerikli besinlerin fazlasından uzak durun. Meyvelerin de fazlası kilo yapmaktadır. Özellikle muz ve portakalın fazla tüketimi de kilo yapabilir. Hazır meyve suları katkı maddeli olduğu için fazla kullanımı size kilo olarak yansıyabilir. Bu tür yiyecekleri de makul ölçülerde tüketmeye özen gösterin. Her besinden yeterli ölçüde beslenmeye gayret edin.