• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hindiba Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

hindiba
  • 1

Hindiba çayı, Hindiba Otu bitkisinin kaynatması ile elde edilen faydalı bir içecektir. Hindiba Otu hemen her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. Hindiba Otu halk arasında Arslandişi ya da Radika isimleri ile de bilinmektedir.

Hindiba Otu Nasıl Toplanır?

Hindiba Otu olarak adlandırdığımız oldukça faydalı olan bu bitki çoğunlukla Nisan ve Mayıs ayında toplanır. Toplandıktan sonra iyi bir şekilde hava alan bir yerde kurutma işlemi gerçekleştirilir. Hindiba Otu’nun kurutulması ise asılarak yapılmaktadır. Otların yeterince kurumuş olduğu anlaşıldıktan sonra kökleri ve yaprakları itinalı bir şekilde birbirinden ayırt edilir.

Hindiba Otu faydalarının yanı sıra tat olarak da oldukça güzel bir bitkidir ve genellikle salata yapımında iç malzemelerden biri olarak kullanılmaktadır.

Hindiba Otu’nun Faydaları Nelerdir?

Hindiba Otu doğada var olan pek çok doğal bitki gibi oldukça faydalı bir bitkidir. Hindiba Otu’nun faydaları aslında saymakla bitmez fakat birkaç tanesini örnek verelim.

  • Hindiba Otu özellikle iştahı kapalı olan kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir.
  • Kilo alamama sorunu olan ve bu sorunun temel sebebinin iştahsızlık olarak teşhis edilmiş olan kişilerde oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır.
  • İştah açıcı özelliğine bağlı olarak aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırmakta ve kişinin metabolizmasını oldukça hızlandırmaktadır.
  • Böbrek ve karaciğerler üzerinde de oldukça olumlu ve büyük bir etkisi gözlemlenmektedir.
  • Son derece doğal bir idrar ve balgam söktürücü özelliğe sahiptir.Bu da kişinin hem böbreklerini harekete geçirmektedir hem de solunum yollarını açmaktadır.
  • Böbreklerde var olan kumların dökülmesine yardımcı olur. Uzun yolculuğa giden kişiler için birebir bir özelliği daha vardır.
  • Kusmayı önler.

Alakalı: İştah Kesen Bitkiler ve Çaylar

Hindiba Otu’nun Zararları Nelerdir?

Hindiba Otu’nun zararları hakkında konuşmak için kanıtlanmış bir bilimsel sonuç yoktur. Bilinen herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur. Yine de alerjik reaksiyon görüyorsanız kullanımı hemen kesin. Kullanmaya başlamadan önce doktor tavsiyesi almanız tavsiye edilir.

Hindiba Otu Çayı Nasıl Hazırlanmaktadır?

Hindiba çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Kök ve yapraklarından birer tatlı kaşığı alarak bir demliğin içine ekleyin ve iyice kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra yemeklerden önce tatlandırma işlemi yapmadan afiyetle için.


ETİKETLER