• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hassas Ciltler Artış Gösteriyor!

  • 1

Günümüzde hemen hemen 7 kişiden 3’ü hassas cilt yapısı nedeni ile sorunlar yaşıyor. Hassas cilt oldukça dikkat edilmesi gereken bir cilt yapısı olurken, kullandığı ürünlere dikkat etmeleri gerekir.

Cilt bakımı bayanlar için önemli etkinliklerden bir tanesidir. Özellikle hassas bir cilt yapısına sahipseniz, hangi ürünü kullanacağınızı şaşıracak ve doğal ürünlere yöneleceksiniz. Ciltlerin hassaslaşması ile doğal ürünlere yöneliş yükselişte. Peki, hassas ciltli kişiler nasıl bakım yapmalı? Hassas cilt yapısına sahip insanlar ne yapmalı?

Yazın güneş ışınları, kışın soğuk hava koşulları nedeni ile sürekli cildimiz tahriş oluyor. Özellikle güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmışsanız, birde üzerine güneş kremi kullanmadıysanız cildinizin tahriş olması kaçınılmaz. Hava kirliliği, kapalı ortamda sürekli kalmak, egzoz isleri, bilgisayar başında fazla vakit geçirmek, klimalar derken cildimizi etkileyebilecek birçok neden var. Sadece bunlarla da sınırlı değil. Yediğimiz, içtiğimiz şeylerde cildimizi kötü veya iyi yönde etkileyebilir. Kullandığımız kimyasal ürünlerin ise hepsinden iki kat fazla etkilediğini görebilirsiniz. Yanlış uygulamalarda diğer bir etken seçenekleri arasındadır.

Örneğin; yağlı bir cilt yapısına sahipsiniz. Akne ve sivilcelerden korunmak için asitli ürünler kullanıyorsunuz. Bu sizin cildinizin yapısının bozulmasına neden olarak hassas bir cilde sahip olmanıza neden olacaktır. Tabi genetik faktörleri de göz ardı etmemek gerekir.

Hassas Cilt Yapısı

Hassas cilde sahip olanlar cildinin hemen reaksiyon göstererek, kızardığını, tahriş olduğunu görecektir. Soğuk bir ortama veya sıcak bir ortama da hemen tepki gösterirler. Kozmetik ürünlerini kafasına göre seçemez, özel ürünler kullanmak zorundadır. Aşırı baharat, ekşi veya acı yiyemezler. Aşırı stres veya heyecan yaptıklarında hemen kızarır veya beniz solukluğu yaşarlar. Yani hemen ciltte renk değişimleri yaşayan kişiliğe sahiptirler.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas cilde sahip olan kişiler doğal ürünler kullanmaları gerekir. Bunun yanı sıra doğal etken maddeleri bulunan, anti alerjik ürünler seçmelidirler. Tabi bunları da kullanmadan önce küçük bir yerde uygulama yapıp bir etken olmadığından emin olduktan sonra ciltlerinde kullanmaya başlamaları uygun olacaktır. Başkasının ürünlerini kullanmamalıdırlar.