• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hareketsiz Yaşam Biçiminin Sağlımıza Olan Etkileri

  • 1

Sağlık tek yönlü olarak değil geniş kapsamlı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Sağlımız için gerekli olanın genelde sağlıksız yiyeceklerden uzak durulması ilk akla gelir. Bu doğru olmakla birlikte eksiktir diyebiliriz. Sağlıklı vücut yapısı için sadece sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak ve yerine besleyici gıdalarla beslenmek yeterli gelmez. Her ne kadar bir şekilde sağlıklı beslenerek vücudumuzu koruma altına alsak da kilo alımının ve vücut direncimizi düşüren durumların başında hareketsiz yaşam biçimi gelmektedir. Hareketsiz yaşam biçimi kişilerin hem vücut sağlıklarını hem de psikolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Saatlerce aynı yerde sabit oturmak kişiye sindirim bozuklarının yanı sıra kilo alımı gibi pek çok zararlı etkiler sağlayabilir.

Hareketsiz Yaşam Biçiminin Getirdiği Zararlar

Hareketsiz yaşam biçimi çağımızda sık yaşanır. Özellikle iş yerinde masa başı iş yapanlar, ev hanımı olup günlük rutin işlerden sonra gün boyu yeme içmeden sonra oturanlar, bilgisayar başında vakit geçirenler hareketsiz yaşam şekli olarak hayatına devam eden kişiler arasında yer alır. Bu kişiler gün boyu fazla enerji harcamadıkları için başta kilo alımı olmak üzere pek çok sorunu da yaşamaktadır. Kişi devamlı hareketsiz oturduğu zaman bağırsakları zarar görebilir, bunun neticesinde sinidirim problemleri yaşar. Hareketsiz kişilerin yaşam enerjileri düşüktür. Bu da kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir. Hareketsiz yaşamın en büyük etkisi de sağlıksız biçimde alınan kilolardır. Kişi uzun sürekli hareket etmediği için yediği besinleri sindirimez ve kilo alması kaçınılmaz olur.

Hareketsiz Yaşam Biçiminden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Kişinin ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde  etkileyen hareketsiz yaşam biçiminden kurtulmak için yapılması gerekenler olarak şunları tavsiye edebiliriz;

  • İş yerinde oturarak çalışanlar en azından sabah ve akşam iş giriş ve çıkışlarda araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirler.
  • Günlük olarak rutin yürüyüşler sağlığımıza oldukça katkı sağlayacaktır.
  • Günlük egzersiz çalışmaları ile vücudunuzu hareketlendirebilir ve daha enerjik bir yapıya sahip olabilirsiniz.
  • Apartman ya da sitelerde asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanmak hem hareket etmeniz de hem de enerji harcayarak kilo vermeniz de yardımcı olur.