• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hangi Ciltler Kırışmaya Daha Yatkın?

cilt
  • 1

Kırışıklık yaşla birlikte artık kaçınılmaz oluyor. Ancak çevremizde yaşı 40 üzeri olsa da en az 10 yaş genç bir yüze sahip çok sayıda insan var. Peki, onların sırrı ne? Ya da bizim yanlış yaptığımız şey ne? Bu soruları yanıtlamak için hangi cilt tiplerinin kırışıklığa daha yatkın olduğunu belirlemek gerekiyor. Aynı zamanda beslenme şekliniz, yaşam standartlarınız ve daha birçok şey, cildinizin ve yüzünüzün çabuk kırışmasına neden olabiliyor. Gelin tüm bunları birlikte keşfedelim.

Hangi Cilt Tipi Normalden Hızlı Kırışır?

Kırışıklığın diğerlerine göre çok daha hızlı geliştiği cilt tipi “açık ten rengine” sahip ciltler. Beyaz bir ten görünüş açısından çok çekici olabiliyor ancak kırışıklığa da çok yatkın oluyor neden mi?

Çünkü açık renkli ten güneş ışığına çok daha kuvvetli bir şekilde maruz kalır. Pigmentleri çok daha hızlı tepki göstererek cilt lekelerinin oluşmasına neden olur. Aynı zamanda güneş bir bronz veya koyu renkli cildi etkilediğinden daha fazla etkiler açık renkli bir teni. Bu da cilt lekelerinin yanında çok daha hızlı kırışıklık oluşmasına da neden olur.

Alakalı: Mimik Kırışıklıklarına Karşı Doğal Çözümler

Dışarı Çıkarken Mutlaka Güneş Kremi Kullanın

Güneş ışığının cildimizde bıraktığı etki zamanla birikir ve çok daha hızlı yaşlanmaya ve cilt bozulmalarına neden olur. Bu sebeple dışarı çıkarken hem kendinize hem çocuğunuza mutlaka güneş kremi uygulayın.

Neden Bazı İnsanların Cildi Daha Hızlı Kırışır?

Bu noktada çevresel etmenler büyük öneme sahiptir. Doğal beslenme, güneş ışığına çok maruz kalmama, stressiz bir yaşam, spor ve egzersiz gibi birçok nokta cilt gençliğinde fark yaratır. Cildi olduğundan çok genç görünen biriyle konuştuğunuzda o kişinin ya çok pozitif (stressiz) olduğunu ya da gerçekten beslenmesine çok dikkat ettiğini fark edersiniz.

Sonuçta ciltteki kırışıklık kolajen ve elastin proteinlerinin yapılarının bozulması ve üretiminin azalması sonucu oluşuyor. Bu bozukluklar; beslenme yanlışları, güneşe maruz kalma, sporsuz bir yaşam, yoğun stres gibi durumlarda çok daha hızlı ortaya çıkıyor. Aynı şekilde sık sık kilo değişimi yaşıyor olmak da cildin çok daha hızlı kırışmasına sebep oluyor.

Cilt Kırışıklığına Neden Olan Beslenme Yanlışları Nelerdir?

Dondurulmuş gıdalar, fast food, vitamin ve mineral açısından fakir yiyecekler, paketlenmiş ve eklenmiş şeker deposu yiyecekleri tüketmek, sürekli kızartılmış yiyecekler ile beslenmek sağlığımızı kötü yönde etkiler. Bu da doğal olarak cildimizin çok daha hızlı yaşlanıp kırışmasına neden olur.

Meyve, sebze ve doğal yiyecekler ile beslenip, vücudumuzun yağ/protein dengesini bozmadan sağlıklı bir beslenme programı ile ilerlemek cildimizi parlak, sıkı ve genç gösterir. Çünkü unutmamalıyız ki kişinin sağlığı cildinden kolaylıkla anlaşılabilir.

Alakalı: Yüz ve Boyun Gerginleştirici Masaj Hareketleri


ETİKETLER