• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Reçeteleri

  • 1

Hamilelik insan hayatında yaşayabileceği en özel ve anlamlı anlardan birisidir. Bu dönem özel ve anlamlı olduğu kadar yediklerimize içtiklerimize en çok dikkat etmemiz gereken dönemdir aynı zamanda. Hamilelikte sağlıklı beslenme kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte yanlış ve yetersiz beslenme biçimi sadece size zarar vermez aynı zamanda bebeğinizde bir takım sağlık sorunlarının da yaşanmasına neden olabilir. Bu bakımdan normal hayatta sağlığınıza ne kadar çok dikkat ediyorsanız bu dönemde daha çok dikkat etmeniz ve ona göre beslenmeniz gerekir. Hamilelikte sağlıklı beslenme reçeteleri olarak sizlere bu dönemde almanız gereken sağlıklı besinlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Dönem Dönem Hamilelikte Beslenme Reçeteleri

9 aylık hamilelik sürecinde hangi aylarda nasıl beslenmek gerektiğini anlatamaya çalışacağız. Dönem dönem hamilelikte beslenme reçeteleri olarak beslenme şekli olarak şu şekilde beslenmelisiniz;

Üç aylık dönem: Hamileliğin ilk üç aylık döneminde sık fakat az miktarlarda beslenmeye çalılın. Bu dönemde olan mide bulantısı ve kusmaları en aza indirmek için kokusuz, yağsız yiyeceklerle beslenmeye çalışın. Leblebi, kraker gibi besinler mide bulantınızı bastırmada yardımcı olacaktır. Balık, yumurta, süt  ve et ürünleri ve özellikle folik asit açısından zengin besinleri bu dönemde tüketmeye özen gösterin.

  1. aydan sonraki dönem: Bu dönemden sonra mide bulantıları azalsa da bebeğinizin ve sizin sağlığınız için sağlıklı beslenmek önemlidir. Bu dönemde sağlık için yararlı olan omega 3 ve omega 6 gibi besinler, taze sebze ve meyveler, kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Zararlı Gıdalardan Uzak Durun!

Normal yaşamda olduğundan çok daha fazla bu dönemde sağlıklı beslenmeye önem vermek zararlı besinlerden de uzak durmak gerekir. Hamilelikte zararlı besinler olarak akla ilk gelen tabi ki sigara ve alkol kullanımıdır. Bu maddelerin tüketimi bebeğinizde ciddi sağlık sorunları oluşturabildiği gibi aynı zamanda bebeğinizin ölümüne varabilen ciddi sorunlara da yol açabilir. Bu bakımdan sigara ve alkol kullanımı kesinle bırakılmalı. Bunun dışında gereksiz kilo alımı yapan ve bebeğinize fayda vermeyen kızartmalar, fast food tarzı beslenme gibi ürünlerden uzak durmanızda yarar vardır.