• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyiz?

  • 1

Hamilelik esnasında beslenmenin önemi 2 kat artıyor. Artık hem bebeğinizi hem kendinizi düşünmelisiniz. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hamile olunca etraf sen iki kat yiyeceksin, hamilesin dese sağlıklı beslenmenin önemi büyük. Diğer bir yandan hamilelik esnasında alınan kilolar kafaya takılacaktır. Çok kilo almak istemeyebilirsiniz. Sonuçta hamilelik sonrası o kiloları vermeye çalışacaksınız. Peki, hamilelik esnasında nasıl beslenmeli? Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olur?

Hamilelik denilince akla kilo almak geliyor. Çünkü beslenmeden çok sağlıklı beslenme daha önemlidir. Sağlıklı beslenmek için neler yememiz gerekir.

Hamilelikte 9 ile 12 kilo arasında alınan kilo normaldir. Tabi bunun üstünde kilo alanlarda var. Önemli olan kilo almadan bebeği beslemeye çalışmak. Bu arada bebek sizin bünyenizde ki vitaminleri almaya başlayacaktır. Bu nedenle ek gıda, takviye besinlere, vitaminlere ihtiyacımız olur. Neler yememiz gerekir gelin birlikte bakalım.

Kalsiyum;

Gebelik esnasında normal zamanımızdan hariç iki kat vücut kalsiyum ihtiyacı duyar. Kalsiyum alabilmek için peynir, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, süt, sardalye, taze badem gibi gıdalar tüketmeliyiz.

Protein;

Gebelikte protein ihtiyacı da artış gösterecek. En yüksek protein içeren gıda hayvansal etlerden alınır. Fakat yağsız olmasını tercih ederseniz iyi olur. Bunlar; yer fıstığı, tavuk eti, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, mercimek protein açısından zengindir.

C Vitamini;

Gebelikte vücut direncini artırmak için gerekli olan vitamin, C vitaminidir. Demirin emilimini de kolaylaştırırken, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun için taze sebze ve meyveler tüketmeye dikkat etmek gerekir. Uzun süre saklanan meyve ve sebze türleri besin değerini kaybeder. C vitamini, portakal, mandalina, çilek, lahana, yeşilbiber, domates, greyfurt, bürüksel lahanası gibi gıdalarda mevcut bulunur.

Folik Asit;

Bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde etkin bir besin türüdür. Gebelikten 3 ay öncesinde başlanılması gerekir. Vücutta depolanmayan bu besin türü gebelik esnasında fazlasıyla tüketilmektedir. Folik asit, brokoli, mercimek, kuru baklagiller, kepekli ekmek, karnabahar, fındık, ıspanak gibi gıdalarda mevcuttur.

Lifli Gıdalar;

Gebelikte yaşanan kabızlığı önlemek için bol lifli gıdalar tüketmek gerekir. bunlar; kuru üzüm, kayısı, kuru kayısı, kuru incir, pırasa, bezelye ve kepekli gıdalarda mevcuttur.

Demir;

Gebelik sonrasında yaşanan demir kaybı için, gebelik esnasında depolanmaya başlaması gerekir. Demirden zengin gıdalar, balık, kırmızı et ve karaciğer gibi gıdalarda bulunur.

Su;

Son olarak gebelik esnasında bol sıvı (su) tüketmek gerekir.