• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamileler ve Emziren anneler Oruç Tutabilir Mi?

  • 1

Anne ve anne adaylarının ramazanın gelmesi ile kafalarında soru işaretleri oluştu. Dinimizce anne adaylarının ve hamilelerin oruç tutmakla yükümlü olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmiş olup. Kadın hastalıkları doktorları ise annelerin su içememesi ile birlikte bebeklerin susuz kalabileceği konusuna deyindi. Özellikle hamileler doktorlarına danışarak oruç tutup tutamayacaklarını, eğer tutmak istiyorsa risklerini bilerek tutmaları gerektiğini belirtmek isteriz. Doktor kontrolünde oruç tutabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda hamileler ve emziren annelerin oruç tutup tutmayacağı konusunda açıklamalar bulunmaktadır. Normalde hamileler gün içinde az ve sık beslenmesi, bebeğinin sağlıklı beslenmesi için vitamin ve minerallerini alması gerekir. diyabet hastalığı, erken doğum riski, kanamalar, gelişme geriliği gibi durumlarda hamilelerin kesinlikle oruç tutmaması gerekir. Düşük riski olan anne adayları bol sıvı tüketerek bebeklerini hayatta tutmaya çalışır. Oruç tutarken su içilemeyeceği için annede kasılmalar ve erken doğum riski de oluşabilir. Su gebelikte hem bebeğin sağlığı hem de enfeksiyonları önlemek için çok önemlidir.

Anne adayları gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonları ile sık karşılaşabilir. Bol sıvı alan anne adayları sık tuvalete çıkarak bu iltihabın atılmasına da katkıda bulunur. Aynı zamanda hamilelikte yüksek tansiyonda hemen hemen her anne adayında rastlanıyor. Bu durumu aşmak içinde bol su tüketilmeli, dengeli beslenilmelidir. Bu nedenle anne adaylarını n oruç tutması pek önerilmez.

Emzirirken Oruç Tutulur Mu?

Diyabeti olan ve şekeri yükselen anneler, tansiyonu olan anneler dengeli beslenmesi gerekir. Böyle durumlarda oruç tutmak anne adayı ve bebek için zararlı olacaktır. Emzirirken ise bebeğin ilk ayları ise bebeğin beslenmesinin gerileyeceği için önerilmemektedir.

Süt olması için annenin bol sıvı tüketmesi, bebeğinin sağlıklı gelişmesi için beslenme çok önemlidir. Emziren annelerin oruç tutması su içemeyeceği için sütün az gelmesine neden olur. Bu da bebekte doymama, ağlama ve kolik olma yolunda ilerlemeye neden olabilir.

Emziren anneler ve gebeler için oruç tutmak mecburi olmayıp, bebeğinin sağlıklı büyümesi, gelişmesi için beslenmesine devam etmesi gerekir. Oruç tutmak isteyen anneler doktorlarına danışmalıdır.