• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

  • 1

Zaman zaman unuttuğumuz şeyler oluyor. Genç veya yaşlı fark etmeksizin unutkanlık veya akılda tutamama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bazı besinler hafızanın güçlenmesini sağlayarak ileri yaşlar içinde faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bu besinlerin çoğunu günlük hayatımızda tüketirken, özellikle tüketmemiz gereken besinlerde var. Gelin birlikte hafızayı güçlendirmek için neler tüketmeliyiz bakalım.

Kırmızı Soğan

Kırmızı soğan yemeklerde, salatalarda tükettiğimiz bir besin olarak bilinir. Sadece bir besin mi antibiyotik etkisi bulunan soğan aynı zamanda hafızayı güçlendiren yapısı ile de ilgimizi çekiyor. Hemen hemen herkesin kolayca tüketebileceği kırmızı soğanı günlük hayatımızdan çıkarmayarak vücudumuza katkı yapabiliriz.

Yaban Mersini

Birçok vitamin ve sağlık açısından faydası bulunan bir besin kaynağı daha yaban mersini oluyor. İçerisinde bulunan yüksek sayıda ki antioksidan sayesinde beynin daha sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor.

Hafızanın gelişiminde büyük etkisi bulunan besin kaynağı strese karşıda iyi gelmesi sayesinde tam bir beyin dostu. Sinir sistemini etkileyen yaban mersini sayesinde beynin bellek durumuna olumlu etki yaratıyor. Bu sayede hafıza kaybı ve unutkanlığı önlüyor.

Badem

Günümüzde muhteşem kuruyemişler arasında yer alan bademin etkilerine gelelim. Biliyorsunuz ki E vitamini bakımından zengin yiyecekler arasında badem yer alıyor. Bu sayede ileri yaşlarda oluşabilecek beyin sorunlarını ortadan kaldırırken, küçük yaşta tüketimi beyin gelişimine katkı sağlıyor.

Aynı zamanda fındık, ceviz ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerde aynı etkiyi beyin üzerinde yaratmaktadır.

Yumurta

Kahvaltının vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurta, muhteşem protein kaynakları arasında yer alıyor. Büyüme, gelişme, birçok hastalık açısından faydasını gördüğümüz yumurta aynı zamanda beyin gelişimi içinde önemli bir besin kaynağıdır. Hafızayı güçlendiren besinler arasında yer alan yumurta günlük tüketilmesi gereken vitaminlerden bir tanesi.

Taze Fasulye

Evet, yanlış duymadınız! Yeşil fasulye yaz aylarında masamızda bulunan besin kaynaklarından bir tanesidir. Folik asit açısından zengin bir yapıya sahip olan yeşil fasulye, beyin hücreleri üzerinde olumlu etki yaratıyor.

Üzüm

Son olarak tam bir vitamin kaynağı olan üzümü ele alalım. Üzüm dopamin salgılanmasını artırması ile problem çözme yeteneğine sahip bir meyvedir. Yaz aylarında severek yediğimiz bu meyve bor bakımından da zengin olduğu için beyin sağlığına ciddi anlamda katkı sağlıyor.