• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gündüz Kremleri ve Gece Kremleri Arasındaki Farklar

  • 1

Gündüz nemlendiricinin en önemli özellikleri güneş koruması ve daha hafif içeriğe sahip olmalarıdır. Daha hafif bir içeriğe sahip olmalarının nedeni, gece kremlerine göre genellikle daha sık uygulanıyor olmaları ve kozmetikler üzerine ya da altına tatbik ediliyor olmalarıdır. Gündüz kremleri daha hafiftir, aktif bileşenlerin konsantreleri daha hafiftir ve genellikle ışığa duyarlı hale getiren hiçbir ajan yoktur. Ürün kompozisyonu ve tutarlılığı aynı zamanda gece ürününüzden farklı olacaktır. Ancak hem gündüz hem de gece kremlerinin benzer içeriklere sahip olabilirler ancak yine de hafif nemlendiricilerdir. Güneş koruyucu içerirler, astar ve renkli kozmetikler gibi diğer ürünlerle uyumluluğa izin veren ürünlerdir. Ayrıca, SPF ile yapılan bir nemlendiricinin açık bir şekilde faydalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın, ancak tek güneş koruma kaynağınız olarak güvenilmemelidir. Çok amaçlı ürünlere ve güneş koruyucuya sahip olduğunuzda, güneş koruyucu bileşenlerinin azaltılmış olma şansı vardır, bu da yanlış bir güvenlik hissi verebilir.

Gece Kremleri Cildimiz İçin Bariyer Görevi Görüyor

Öte yandan, gece nemlendiriciniz gün boyunca çevreden etkilenen cildi eski haline getirmek için daha yoğun aktif bileşenlere sahip olmalıdır. Cildin lipit iki tabakasını yeniden oluşturmak için yumuşatıcılar ve shea yağı gibi malzemeler içerir. Bu da nemleri kilitler ve aktif bileşenlerin gece boyunca cilde nüfuz etmesini kolaylaştırır. Ayrıca, gece nemlendiricinizi bir tür kalıcı maske olarak düşünebilirsiniz çünkü daha güçlü anti-enflamatuar ajan konsantrasyonlarına sahip olma eğilimindeler. Aktif maddelerle daha yoğun bir şekilde etkileşime geçecektir. Bu neden den dolayı gece nemlendiricimiz cildimiz için koruyucu bariyer niteliğindedir.

Neme Karşı Nemlendirici Desteği

Sonuç olarak, hem gündüz hem gece kremleri cildinizi farklı şekillerde korur. Bir nemlendirici nem ekleyebilir, buna ek olarak su buharlaşmasını da engelleyebilir. Bu yüzden, bir nemlendirici yerine, sadece buharlaşma yoluyla su kaybını önlemekle kalmayıp, aynı zamanda bir anti-enflamatuar bileşene sahip bileşenler eklemeye çalışan besleyici ürünler hakkında konuşmayı tercih edebiliriz. Yani, size uygun hem gündüz hem de gece nemlendiricisini bulmanın anahtarı, cildinizin hidrasyon seviyelerini korumak yerine eklemeyi sağlamaktır.