• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gereksiz Para Harcamak Hastalık Belirtisi Mi?

  • 1

Günümüzde indirimler, promosyonlar, bir alana bir bedavalar yüzünden alışveriş çılgınlığı artmış durumda. Bazen alış veriş yaparken kendimizi kaybediyoruz. Bu durum normal olmayıp gereksiz para harcamanın hastalık olduğu uzmanlar tarafından belirtildi.

Sürekli para harcamak istiyor, kendinizi tutamayıp harcıyor musunuz? Gördüğünüz indirimlerden ve bedava ürünleri alabilmek için yaptığınız harcamalar sonrası, eve elleriniz boş dönmeniz mümkün olmuyor. Fakat bazen sınırı aşıyoruz. Bu bir hastalık olabilir mi? Para harcamak hastalık mı?

Elbette para harcamak bir hastalık değil. Hastalık olan gereksiz yere mutlu olabilmek için yapılan alışverişlerdir. Özelikle de bütçenizi aşan harcamalar yapıyorsanız kesinlikle tedavi görmelisiniz.

Tedavi Görülmeli

Kişi gelirinin üzerinde harcama yapıyorsa kesinlikle sıkıntılı bir durum söz konusudur. Bu sorunun altında yatan bazı sorunlar olabilir. Özellikle bu tarz kişiler bir psikologdan yardım alarak tedavi görmeye başlaması gerekir.

para harcama isteği duyan kişilere kompilsif alışveriş bozukluğu adı verilmektedir. Bu hastalık esnasında kişi para harcamadan duramaz. Eline geçen parayı anında harcamak ister. Diğer bir tarafta bu hastalığı yoğun yaşayan kişilerde istifçilikte söz konudur. Evde bir malzemeye veya eşyaya ihtiyaç olsun olmasın, tekrar tekrar alma isteği duyar. Evde bu şeyleri istifleyerek kesinlikle harcamak, bitirmek veya atmak istemez. Eksilenin yerini doldurmak ister.

Diğer bir yandan bipolar hastalığı olan kişilerde para harcama isteği duyar. Bu gibi insanlarda alışveriş yapmadan duramıyor. Kredi kartlarında borçlar artıp durur ve hatta çevresinden borç alarak harcar. Bazı kişiler mülk bile satarak alışveriş yapmıştır.

Bu tarz kişilerin kesinlikle tedavi görmesi gerekir. Aksi durumda borçlar kapıya dayanır ve giderek ilerleyen bir vaziyet alır.

Zamanında Tedavi Şart

Bu tarz hastalığı olan bir kişi uzmanlar tarafından tedavi görmesi gerekir. Tedavi sürecine uyulduğu takdirde bu hastalık önlenebiliyor. Genel olarak psikolojik sorunlardan kaynaklanan hastalık türleri olup, yine bir psikolog yardımı ile atlatılabilir.

Küçük yaşta bu tarz gözlemler var ise çocuk büyümeden tedavisi başlamalıdır. İlerleyen zamanda bu çocukta ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Hastalığı ne kadar kısa sürede keşfedip, tedavi ettirirseniz o kadar fayda sağlayacaktır.