• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gerçekçi Kararlar Nasıl Alınır?

  • 1

Yeni kararlar almak ve bunu uygulayabilmek oldukça önemli bir kavram. Karar alırken birçok etmen bizi etkiliyor. Çevremiz, yaşam koşullarımız ve durumumuz gibi daha birçok etmen vardır. Tabi kararları uygularken de motive olmak önemli bir durumdur. Peki, gerçekçi kararlar nasıl alınır? Nasıl yol çizmemiz gerekir?

Yakın zamanda yeni bir yıla başladık. Bu bizim için ilk adım olabilir. Yeni yılın gelmesi ile yeni kararlar alarak bunları uygulamaya koyabilirsiniz. Bu sizin önünüzde bir hedef haline gelecektir.

Tabi karar alırken, kararsız kalmakta insanı zor duruma düşürür. Çevremizde ki kişiler karar alırken bizi fazlasıyla etkiler. Belki ikilemde de kalmanıza neden olabilirler. İlk olarak sizin ne düşündüğünüz. Tabi bu çevrenizdekileri etkileyecek bir değişim olacak ise çevredekiler ne derece etkilenecek onu da hesaba katmalıyız.

Kararlar Çevreyi Etkiler Mi?

Karar ilk olarak bizi etkiler. Sonrasında çevremizdeki kişiler de alacağımız karardan etkilenebilir. Hatta içinde yer aldığımız durumu, psikolojiyi ve daha birçok şey sizin vereceğiniz karar ile değişim gösterebilir.

Bir de şöyle bir durum söz konusu, sizin alacağınız bir karar sizi olumlu ama çevrenizde ki kişileri olumsuz yönde etkileyecek olabilir. Bu onları nasıl etkileyeceğinin oranına göre değişkenlik gösterir.

Karar Alırken Duygular Etkilenir Mi?

Karar verirken zaten duygularımız ile hareket ederiz. Yani vereceğiniz bir kararda sizin duygularınız yer alıyor. Tabi, karar alırken ileriyi göremeyiz. Ama olumlu yönde etkileyeceğine dair karar alırız. Bu durum sonucunda bazen olumsuzluklarda yaşanabilir.

Yakın Çevre Kararları Etkiliyor

Genel olarak duygu ve düşüncelerimizi ilk olarak yakın çevremiz ile paylaşırız. Tabi bu durum onları da etkiler. Onların duyguları da göz önüne alınır. Karşımızda ki insanların sizin düşünceniz ile harman olması kaçınılmaz diyebiliriz. Çünkü onların fikir ve düşüncelerini de benimsediğimiz için paylaşırız zaten. Bu nedenle yakın çevre kararları etkiliyor ve size tavsiyeler sunuyordur.

Karar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • Bu kararı neden alacağımızı iyi düşünmemiz gerekir.
  • Bu kararı alarak bir şeylerden mi kaçıyoruz.
  • Bu karar sizin geleceğinizi ne kadar etkileyecek.
  • Yakın çevreniz bu karardan ne kadar etkilenecek.
  • Sizin zerinizde ki olumlu ve olumsuz etkileri neler olacak.

Bu düşünceleri göz önünde tutmamız lazım.