• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Spor Yapılır Mı?

  • 1

Hamilelik döneminde herkesin farklı düşünceleri vardır. Bunları hamileye yansıtarak stres olmasına neden olabilir. Hamilelikte sürekli dinlenmesi gerektiği ve hareket etmemesine dair halk arasında söylentiler vardır. Aslen bu doğru bir davranış değil. Hamilelikte herhangi bir düşük veya erken doğum riski taşımıyorsanız hareket etmeniz gerekir. Hatta spor ve egzersizler yaparak normal doğumu kolaylaştırabilirsiniz. Çevre baskısına kulak asmadan doktorunuza da danışarak spor yapmalısınız.

Hamile kadına hasta gibi bir tavır sergilenerek yatırılmaya çalışılması yanlış bir davranış. Bu hamilelinin hareketlerinin kısıtlanmasına, hantallaşmasına ve aşırı kilo almasına neden olurken, doğumu da zorlaştırıyor. Hamile bir bayan evde yapılacak işleri kendiliğinden yerine getirebilir.

Spor yapmak hamilelik boyunca yapılabilecek bir aktivitedir. Hatta spor yapan bayanlar doğum için hazırlık yapmış olurlar. Düzenli olarak yapılan spor sayesinde nefes kontrolü yapabilmeyi öğrenirken bol oksijen almış olacaksınız. Bu bebek için olumlu bir davranıştır.

Hamilelikte Spor

Gebelik döneminde annelerin yaşadığı problemlerin başında kabızlık geliyor. Kabızlık problemi bol hareket etme ile ortadan kalkacak bir sorundur. Hamilelerin az hareket etmesi kabızlığı daha fazla tetikler. Aynı zamanda bol sıvı tüketimine de dikkat etmelidirler. Hamilelikte egzersiz, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olacak. Kabızlık sonrasında annelerde basur sorunu da ortaya çıkıyor. Bu sorunu önlemenin başında kabızlığı önlemekten geçer.

Hamilelikte bayanlar kendilerini sınırlar ve hareket etmekten kaçınırsa, kendilerini halsiz, bitkin ve uykulu hisseder. Doktor tavsiyesinde yapılan spor ve egzersizler, annenin daha hareketli olmasını sağlayacağı gibi fazla kilo almamasına da yardımcı olur. Aynı zamanda doğumun kolay geçmesi içinde anne adayının mutlaka egzersiz yapması gerekir. Bunun için doktor seminerlerine katılabilir doktorunuza başvurabilirsiniz. Sizin için mutlaka bir spor programı düzenleyecek. Hafif spor hareketlerinden bahsederek, bebeğe zarar gelmeyecek şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Gebeliğin ilk zamanlarında spor yapan anne adayları şeker hastalıklarından korunacağı gibi, varis ve kan pıhtılarından da korunur. Son zamanlarında yapılan spor ise doğuma hazırlık için yapılması gerekir. Psikolojik olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak spor programını aksatmamaya dikkat edin.