• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fotoğraflarda Daha Güzel Görünmek İçin İpuçları

fotoğraf
 • 1

En güzel anlarımızı ölümsüzleştiren fotoğraflar… Çok uzak değil 20 sene önce özel fotoğraf kağıtlarına bastırdığımız, özenle poz verdiğimiz, anı şimdiki gibi her an yakalayamadığımız, makinenin flaşı yanacak durun bekleyin dediğimiz yıllar. Şimdi ise, saniyeler içerisinde fotoğraf çekmemiz mümkün. Flaş yandı derdi yok, film bitti derdi yok. Cep telefonları ve dijital fotoğraf makineleri sayesinde fotoğraf çekmek bir tık uzağımızda.

Peki, fotoğraflarda güzel görünmek için nasıl poz vermeli? Bunun için elbette kesin ve kati kurallar yok ancak yine de birkaç küçük tüyo ile fotoğraflarda daha fotojenik görünmeniz mümkün. Eğer sizde çoğu zaman “Yahu ben burada çıktığımdan daha güzelim!” diyip canınızı sıkıyorsanız, işte güzelliğinizi ortaya çıkarmaya yarayacak bir kaç fotoğraf poz ipucu;

1. Kural Güven ve Doğallık

Aşağıdaki ipuçlarına geçmeden önce fotoğrafta fotojenik çıkmakla ilgili en önemli olduğunu düşündüğümüz ipucunu verelim. Objektife bakarken kendinize güvenin, çekingen bakmayın. Bu güven ile birlikte, doğal bir gülümseyiş gibisi yoktur. Ayna karşısında gülüş pozları çalışabilirsiniz.

Diğer ipuçlarımız ise şöyle:

 • Bir omzunuz diğer omzunuza göre objektife daha yakın olacak şekilde dönerseniz çok daha iyi bir poz vermiş olursunuz.
 • Poz verirken özellikle yüzünüzü objektife doğru abartmadan yaklaştırın, kendinizi biraz tuhaf hissedebilirsiniz ama yüzünüz hem daha ince görünecektir hem de varsa gıdınızın görünmesini engelleyebilirsiniz.
 • Poz verirken terli görünmemek en önemli kriter çünkü ter teninizi fazla parlak gösterecektir.

 • Dilinizi dişlerinizin arkasına götürerek gülümseyin, böylelikle yüzünüzün gergin görünmesine engel olursunuz.
 • Kollarınızı yanınızda tutun, fakat tamamen de hazır ol vaziyetinde durmayın, omuzlarınız ile kollarınızın belli bir açıda durmasını sağlayın.
 • Özellikle ayakta fotoğraf çektirecekseniz, karın içerde, omuzlar geride ve mümkün oldukça dik durmaya özen gösterin.
 • Katıldığınız bir davette fotoğraf çektirecekseniz mümkünse fotoğrafı herhangi bir alkollü içecek tüketmeden önce çekinin, çünkü her ne kadar sarhoş olmasanız da gözleriniz alkolün etkisiyle objektife boş bakacaktır.
 • Doğal saçlar objektifte çok daha güzel görüneceğinden spreylenmiş ya da jöle tarzında yapıştırıcılar sürülmüş bir saç ile fotoğraf çekilmeyin.

Fotoğraflarda güzel görünmek için nasıl poz vermeli sorusuna aslında en doğru cevabı kişinin ayna karşısında yapacağı mimik çalışması verebilir. Kişi kendine yakışan en güzel mimiği keşfedip bunu fotoğraflarda uygularsa farkına varmadan kendisi ile ilgili bir stil de oluşturmuş olur.

Son Bir İpucu

Genelde inci gibi görünen ve beyaz dişler fotoğraflarda çok dikkat çeker ve yüz güzelliğine pozitif bir etki yapar. Eskiden peynir diyerekten fotoğraf çekinirken şimdi o sözün yerini “money” almış durumda. “Money” diyerek fotoğraf çektirdiğinizde yüz kaslarınızın yapmış olduğu mimikler ve dudaklarınız çok daha doğal görünebilir.

Daha fotojenik görünmekle ilgili araştırmanızı, bu konuda bir çok tavsiyenin olduğu forum siteleri ve tartışma platformlarında sürdürmenizi tavsiye ederiz. Örneğin kızlarsoruyor‘da bu konuyla ilgili bir çok görüş paylaşılmış. Aynı şekilde ekşisözlük‘te de fotojenik olmak ile ilgili güzel tespitler bulunuyor. Göz atmanızı öneririz.


ETİKETLER