• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Folik Asit Nelerde Mevcut?

  • 1

Folik asit hücre bölünmesinde büyük rol oynayan önemli bir vitamindir. Folik asit bir ilaç değildir, B vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir vitamindir. Folik asit vücutta yeni hücre oluşumuna yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kan yapımını da yardımcı olmaktadır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen bayanlara doktorlar tarafından hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde folik asit tüketimi önerilmektedir.

Folik asit genel olarak mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, yoğurt, süt, yumurta, kuşkonmaz, turunçgiller ve brokoli gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Eğer yeterli miktarda B12 içeren vitaminler tüketemiyorsanız ek olarak folik asit ilaçları ile vitamin alarak günlük folik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Folik Asit Eksikliği Günlük Hayatı Etkiler Mi?

Folik asit vücudun en çok ihtiyaç duymakta olduğu vitaminlerden biridir. Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmaması kansızlık, nefes darlığı, baş dönmesi ve unutkanlık gibi pek çok sorun ile karşı karşıya gelmeye sebebiyet verebilmektedir. Bu da günlük hayatı ve yaşamı olumsuz bir şekilde etkileyerek insan hayatını zorlaştırmaktadır. Kanda bulunan folik asit miktarını öğrenebilmek için kan testi yapılması en uygun yöntem olarak bilinmektedir. B12 eksikliğinden kaynaklanmakta olan folik asit eksikliği düzenli beslenme ya da ek vitamin takviyesi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Folik asit eksikliği bazen böbrek ve karaciğer sorunu olan kişilerde de gözlemlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda folik asit doktor tavsiyesi ile ilaç şeklinde alınarak b12 vitamin ihtiyacı karşılanmaktadır.

Fazla Folik Asit Zarar Verir Mi?

Vücutta folik asit eksikliği yaşanması günlük yaşamı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda fazla folik asit de epilepsi nöbetlerine ve meme kanseri gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Folik asit kullanımı ilaç şeklinde gerçekleşiyor ise doktorun belirtmiş olduğu dozun dışına çıkamamak gerekir. Folik asit ihtiyacının düzenli bir şekilde karşılanabilmesi için tüketilen yiyeceklerin pişirilme ve saklanma süresine dikkat edilmelidir. Folik asit suda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı vücutta depolanmamaktadır. Bu sebepten dolayı her gün vücudun ihtiyaç duyduğu folik asitin dışarıdan ilave olarak alınması gerekli görülmektedir.

 


ETİKETLER