• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fesleğenin Bilinmeyen Şifası

  • 1

Fesleğen salatalarda, yemeklerde kullanılan kokulu yeşillikler arasında yer alıyor. Sizce fesleğen sadece bir yeşillik çeşidi mi? Bir birinden farklı şifası ile sizi şaşırtacak bilgiler toparladık. İşte fesleğenin daha önce hiç duymadığınız faydaları.

Fesleğen kalsiyum, A vitamini, magnezyum, K vitamini, potasyum ve C vitamini açısından zengin bir yeşillik çeşididir. Aynı zamanda muhteşem bir kanser tedavi yöntemi de diyebiliriz. Eklem ve bağırsak iltihaplarını tedavi amaçlıda kullanılmaktadır. Çünkü içerisinde yüksek oranda (BCF) beta karyofilen içermektedir.

Pesto gibi bir yemek tarifinin de en önemli unsurları arasında yer alan fesleğeni, salatalarda, kurusunu yemeklerin içerisinde baharat olarak kullanılabilir.

Fesleğenin faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Gelin birlikte maddeler halinde daha nelere iyi geldiğini inceleyelim.

Zararlı Molekülleri Öldürür

Vücutta ki şişlik ve iltihaplı bölgelerin tedavisinde kullanılabilen fesleğen, hazırlanılan bir karışım sayesinde 24 saat içinde istenmeyen şişlik ve iltihaplanmaları yok ediyor. İçeriğinde antioksidanı yüksek derecede bulunduruyor. Aynı zamanda anti-age özelliği ile yaşlanmak istemeyenlerin kullandığı etkili bir bitkidir. Beyin, karaciğer ve kalp gibi önemli organların yaratabileceği hasarları büyük oranda önlüyor. Vücutta ki zararlı moleküllerin ölmesine yardımcı olur.

Kanseri Önlemede Doğal Tedavi

Laboratuvar ortamında hazırlanan fesleğen yağları ile yapılan araştırmalar sonrasında çeşitli bakteriler önlendiği gözlenmiş. Maydanoz, kereviz, enginar ve fesleğen gibi yeşil sebze çeşitleri içeriğinde bioflavonoid olarak apigegini içermektedir. Bu içerik sayesinde kanser ile mücadeleci bir bitki türüdür.

Yine uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda apigegini sayesinde DNA oksidatif hasarının azaldığı gözlenmiştir. Bu durumda insan vücudunda bulunan lösemili hücre ve kanserli hücrelerin tedavisinde iyileşme gözlenmektedir.

Birçok Vitamin ve Mineral İçeriyor

Fesleğen yeşil yapraklı bir bitki olarak insan vücuduna faydalı birçok mineral ve vitamin içeriyor. Bunlar kalsiyum, A vitamini, magnezyum, K vitamini, potasyum ve C vitamini gibi daha birçok vitamin.

Evde ister salatalarda ister yemeklerin içerisinde kuru baharat olarak kullanabilir. Sizde fesleğenin şifası ile birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Aynı zamanda ağız kokusunu gidermek için yeşil tüketilebilir. Güzel kokusu ile de insana şifa veriyor.