• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilikte Monotonluktan Kurtulmanın 5 Yolu

evlilik
  • 1

Uzun süreli ilişkilerde ya da üzerinden belirli bir süre geçen evliliklerde en büyük sorunlardan biri hayatın monoton bir hale gelmesidir. Hayatın artık tek düze olduğunu düşünen insanlar bu nedenle psikolojik olarak olumsuz etkilenmekte ve monotonluk algısı çiftlerin her ikisine de iyice yayılmaktadır. Bu düşünce zamanla ilişkinin ya da evliliğin huzursuz bir hal almasına neden olabilir.

Uzun süren ilişkiler ya da evliliklerde heyecan kaybolur sözü her zaman geçerli olmasa da bir çok evlilikte bu ne yazık ki karşımıza çıkıyor. İlişkinizin, evliliğinizin tazeliğini korumak için çaba harcamanız gerekiyor. İstisnalar hariç, evlilikte veya ilişkilerde çiftler arası ilişki hemen hiç tesadüfen yürümez. Hep taraflardan ya biri ya da ikisi bir takım fedakarlıklarda bulunur ve ilişkinin ayakta kalmasını sağlar. İşte bu monotonlaşma sürecinde de aynı adımlar atılmalıdır.

1. Takıntılardan Kurtulun ve Pozitif Olun

İlişkilerde en önemli sorunlar arasında, takıntı konusu gelmekte. Sabit alışkanlıklarınızı değiştirmeniz oldukça önemlidir. Partnerinizin hatalarını araştırmak yerine varsa yaptığı hatalar, bunu düzeltmek için pozitif bir yaklaşım sergileyin. Bu şekilde hem ilişkiniz ciddi anlamda farklı bir boyuta taşınacak hem de partneriniz onu anladığınızı ya da anlamaya çalıştığınızı göreceği için size olan güveni artacaktır.

Parterinizi eleştirmekten ve suçlayıcı olmaktan vazgeçin. Eğer hayatın tek düze bir hal aldığını düşünüyorsanız, karşı taraftan adım beklemeden siz adım atmayı ve ilişkinizi canlandırmayı deneyin. Siz pozitif olursanız bunun dönüşü de çoğu zaman pozitif olur. Ama o enerjiyi önce kendi içinizde hissetmelisiniz.

2. Eski Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Eğer ilişkinizin ya da evliliğinizin monotonlaştığından şikayetçiyseniz mutlaka alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Örneğin, yan yana, sarılarak film izlemek çok hoşunuza gitse bile bu aktiviteyi sık sık tekrarlamak zamanla alınan hazzı düşürebilir. Bu konudaki en önemli şikayetin sürekli aynı şeyler yapmak olduğunu unutmayın. Buna benzer, birlikte eğlendiğiniz farklı aktivitelere zaman ayırarak aranızdaki ilişkiyi tazeleyin.

İlişkinizde ya da evliliğinizde tek düzelikten kurtulmak için, adeta birbirinizle tekrar tanışın. Uzun süreli ilişkiden sonra evlenen çiftlerde daha fazla görülen soruna bu şekilde önlem alabilirsiniz. Yani, partnerinize sürekli, “iş nasıl geçti, ev işleri nasıldı” diye sormak yerine onun ruhsal durumunu sormayı deneyin. Onu yeniden tanımaya ve psikolojik olarak nasıl hissettiğine odaklanırsanız ilişkinizde yeniden heyecanı yakalayabilirsiniz.

yatak odası

3. Yatak Odanızda Değişiklikler Yapın

Pek çok çift, uzun süren ilişkiden sonra cinsel hayatlarının eskisi kadar mutlu olmadığını belirtirler. Çünkü başlarda çok heyecanlı olan bu durum zamanla monoton bir cinsel hayata dönüşür. Bu nedenle, partnerinizle bir geceyi otelde geçirmek gibi çözümler işe yarasa da kalıcı çözüm için yatak odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Yani, yatak odanızı adeta küçük bir aşk yuvasına çevirebilirsiniz.

Cinsel anlamda mutlu olan çiftlerin ilişkilerinin çok daha sğalam ve mutlu devam ettiğini biliyor muydunuz? Bu konuda yaşanan mutsuzluk, monotonluk hissi ilişkinin zamanla darbe almasına neden olabilir. Bu nedenle, konuya gereken özeni göstermek ve hem karşımızdakinin isteklerini göz ardı etmemek, hem de kendi isteklerimizi onunla samimi bir iletişime geçerek konuşmak gerekir.

4. Evlilik Danışmanlarına Başvurun

Evliliklerinin monoton ve tek düze bir hal aldığını düşünen çiftler, birbirleriyle bu konuyu sürekli tartışmak yerine çözüm odaklı arayışlara girmelidir. Bu nedenle profesyonel destek almak kritik öneme sahiptir. İşinde uzman olan evlilik danışmanına eşinizle giderek gereken konuşmaları yapabilir ve yardım alarak sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz.

5. Ona İlgi Gösterin

İlişkilerde monotonluğun önüne geçmek için birbirinize anlayışlı yaklaşmanın, eskisi gibi ilgilenmenin önemli olduğunun altını çizelim. Siz her ne kadar hissetmenizde, partneriniz sizden ilk günkü ilgiyi ve canlılığı bekliyor olabilir. Brad Pitt, Angelina Jolie ile olan evliliğinde durağan ve sıkıntılı zamanları, eşiyle ilk günki gibi ilgilenmeye ve iltifatlar ettmeye başladığında aştıklarını söylüyor.

Uzun zamandır evli okurlarımızda yeni evlilere bu konuda öneri sunmak isterse yorumlarını 4 gözle bekliyor olacağız.


ETİKETLER