• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilikte Doğru Bilinen Yanlışlar

  • 1

Evlilik

EVLİLİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR 

Toplumumuzda evlilikle ilgili bazı doğru kabul edilen yargılar vardır. Ancak bu yargılar sanıldığının aksine yanlış evliliği kendine özeldir. Evlilikleri birbirleriyle kıyaslamak yanlıştır. İşte bazı doğru bilinen yanlışlar:

Evlilikte Gereken Tek Şey Aşk ;  Evlilik için aşkın yeterli olduğunu düşünmek en büyük 20 yaş altı gençlerde görülen ama zamanla değişen yanlışlardandır. Evliliğin yürümesi için aşktan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Sabır, empat , düşünceli olmak bunlardan sadece birkaçı. Mutlu bir evlilik için çok yol çaba sarf etmek gerekir.

Evliliklerin ömrünü şans ve romantizm uzatır; Uzun evliliklerin sırrı şans ve romantizmde değil, sadakatte, hoşgörüde, sevgide, değerde ve iyi davranışta gizlidir. Kişiler birbirlerine olan sevgisini, ilgisini, verdiği değeri, anlayışı kaybetmediği sürece, evlilik sorunsuz ve sağlıklı şekilde uzun süre devam eder.

Çocuk çiftleri Birbirine Bağlar ve Mutluluğu Artırır;Bu çok yaygın bir inanış ama yapılan araştırmalar, özellikle ilk çocuğun çiftlerin birbirlerinden uzaklaştırdığını gösteriyor. Bunun nedeni, bebeğin çiftlerin yaşantısını değiştirmesi ile oluşan stres.. Ancak çocuklu çiftlerin boşanma oranı diğerlerine göre daha azdır.

Evlenmeden önce beraber yaşayan çiftler birbirlerini tartma ve daha iyi tanıma fırsatı elde ederler. Bu sayede daha uzun süreli ve sağlam evlilikleri olur.

Doğrusu: Yapılan araştırmalara göre evlenmeden önce birlikte yaşayan kişiler evlendikten sonra daha fazla sorumluluk aldıkları için eski uyumu tutturamıyor ve büyük ihtimalle boşanıyorlar. Tabi ki bu durum herkes için geçerli değil. Bazı çiftler ise birbirlerinin bilmedikleri özelliklerini fark etmeleri sayesinde evliliğin kenarından dönüyorlar ve ileride yaşanabilecek sorunların  boşanmaların önüne geçilmiş olumuyor.

Evlilik cinselliği öldürüyor; Bu da doğru sanılar yanlışlardan biri. Evlilik cinsel yaşamı düzene koyar. Cinsel paylaşım sevdiği kişiyle yapıldığı ve daha düzenli olduğundan cinselliğin bekârlardan daha fazla olduğunu kesin bir dille söylemek yanlıştır.

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER