• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evliliklerde Bebek İlişkiyi Zedeler mi?

  • 1

Bebeğinizin dünyaya gelmesi mutlaka hayatınızın en önemli anıdır. Bebeğinizin hayatınıza katılmasıyla birlikte dünyanın en mutlu insanı olursunuz şüphesiz. Ancak bebeğin sorumlulukları       gün geçtikçe artacağı için zamanınızdan fedakarlık yapmak durumundasınız. Bebeğin aileye katılmasıyla birlikte eşlerin ilişkileri konusunda değişiklik gözlemlenebilir. Eskiden sadece birbirine vakit ayıran eşler bebeğin hayatlarına katılmasıyla ilginin büyük kısmı bebeğe yönelmekte. Bu ilgiyi abartıp zamanın tamamının bebeğe ayrılması ve eşin ihmal edilmesi evliliklerde eşler arasına sorunlar olarak hayatımızı olumsuz olarak etkileyebilir. Tüm bunlara rağmen eğer evlilik hayatını doğru bir şekilde yönetebilirseniz hem eşinize hem de çocuğunuza yeterli ölçüde vakit ayırabilirsiniz. Böylece evliliğiniz çok daha sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Bebek Evliliklerde Gerçekten İlişkiyi Zedeler mi?

Özellikle ilk doğum yapan ve tecrübesiz olan evlilerde bu sorun sık yaşanabilir. Evliliklerde bebeğin ilişkiyi zedelemesi ancak yanlış tutum ve davranışlardan kaynaklanabilir. Eğer eşler bu konuda bilgi sahibi olup karşılıklı olarak birbirlerine yardımcı olurlarsa bebek ilişkiyi zedelemez aksine evlilik bağını daha da kuvvetlendirir. Fakat bunun için her iki tarafın da gayretli olması gerekir. Bebeğin tüm sorumluluğunu anneye yıkmak annenin yıpranmasına ve eşine olan samimiyetinin azalmasına neden olabilir. Aynı şekilde baba, anneye elinden geldiğince yardımcı oluyor ama anne kendini feda edercesine bebeğini hayatın merkezi haline getirip evlilikle ilgili diğer tüm sorumlukları ihmal ediyorsa eşi ilgisiz kalmanın neticesinde farklı arayışlara yönelebilir.

Neler Yapılabilir?

Eşler arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırmak adına bebeğin olumlu olarak ilişkiye renk katması için eşlere birtakım sorumluluklar düşmektedir. Belirttiğimiz gibi bebeğin sorumluluğu sadece anneye yıkılmamalı. Baba işten arta kalan zamanlarında mutlaka anneye yardımcı olmalı. Kadın da aynı şekilde eşine olan ilgisini eskisi kadar çok olamasa da devam ettirmeye çalışmalı. Arada baş başak kalmak ve birlikte vakit geçirmek için gerekirse aile büyüklerinden ya da tanıdıklardan yardım alarak bebeğin bir süreliğine bakılması konusunda destek istenebilir. Bebekten kısa süreliğine ayrılış annenin kendine ve eşine biraz zaman ayırmasını sağlayacak ve eşlerin birbirlerine olan yakınlığını arttıracaktır.