• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilik Öncesi Sendromu

  • 1

Hem kadınları, hem de erkekleri yakından ilgilendiren evlilik öncesi sendromu, son zamanlarda sorunlu sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple, bu yazımızda evlilik öncesine dair öneri ve tavsiyelerde bulunacak ve mutlu bir geleceğe sahip olmanız adına elimizden geleni yapacağız. Öncelikle, evliliğin sevgi ile doğrudan ilişki içerisinde bulunması gerekmektedir. Saygı ve öz eleştiri hakkını kendinizden sakınmamalı ve gereksiz kaygılardan arınmalısınız.

Aile ve akrabalarınızın tecrübe ve deneyimlerini göz ardı etmemelisiniz. Uzun bir evliliğin en temel formülü, saygı ile şekillenen bir sevgi gücü olacaktır. Kendinizin ve eşinizin sorunlarını içtenlikle karşılamaya ve yaşanabilecek ciddi sorunlarda sabırlı olmaya özen gösterin. Manevi unsurlar kadar maddi unsurları da aklınızda bulundurmalısınız. Bilinçsiz ve hazırlıksız bir sürecin her konuda olumsuz getirisi olacaktır. Evlilik gibi önemli bir kurumun zorlukları kadar kolaylıkları ve güzellikleri de sizleri cezbedecektir. Hiçbir şekilde kaygılanmamalı ve her sorunun bir çözümü olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Evlilikle İlgili Önyargılardan Kurtulmalısınız

Evlilik öncesi yaşanabilecek psikolojik vakaların yanı sıra gereksiz yere endişe ve kaygılara kapılmanız içten bile değildir. Ancak, evlilikle ilgili önyargılardan ve belirsizliklerden kurtulmaya çaba harcamalısınız. Özellikle, geleneksel ve toplumsal safsatalara kulak asılan bir toplum algısına kapılmamaya özen gösterin. Yaşayabileceğiniz tüm sorunları eşiniz ya da ailenizle paylaşarak sağlıklı bir gelecek elde edebilirsiniz.  Aksi durumlarda ise, uzun ömürlü evliliğin aşkın meyvesi olması kadar doğal ve güzel bir seçeneğiniz olmayacaktır.

Sevgi Ve Anlayıştan Şaşmamalısınız

Sevgi ve anlayışın, evlilik için en önemli unsur olduğunun altını çizmeliyiz. Eşinizle ya da kendinizle ilgili yaşanan herhangi bir problemde sabırlı ve sükûnetli bir tavır takınmaya dikkat edin. Evlilikle ilgili olarak misafir, yer, zaman ve çeşitli noktaları kafanızda büyütmemeli ve rahat olmalısınız. Sevdiğiniz insanla uzun soluklu bir ömür tüketmenin, birbirinizi gereksiz ve önemsiz nedenlerden sıyrılmanızla mümkün olacağını söylemeliyiz. Evlilik uzmanlarından da destek alabilir ve gerekli tecrübelerden yararlanabilirsiniz. Evlilik öncesi stresinizi atabilecek aktivitelere katılmalı ve eşinizle ortak bir bağ kurmalısınız. Şefkatli ve ılımlı yaklaşımlarınızla birlikte mutlu bir evlilik sizleri bekliyor olacak!