• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilik Aşkı Öldürür mü?

Evlilik Aşkı Öldürür mü?
  • 1

Evlilik Aşkı Öldürür mü?EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜR MÜ?
Genellikle evlenmek isteyen herkesin sorduğu bir sorudur.Çevreden evli çiftlerden aldığı bilgiler doğrultusunda bu bir korku haline gelmiştir.Ancak şu bilinmelidir ki evliliklerin hepsi bir değildir ve hepsi ayrı ayrı özeldir.
Evliliğin insanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Tabi ki her yeni süreç gibi burada da değişime direnç gözlemlenir. Birçok genç ailesinin güvenli ve rahat kanatlarının altından çıkıp uçmaya başlarken büyük içsel gerginlik yaşıyor.
Bu gerginlikler bireyler tarafından fark edilmezse de ilişkilerine yansıyor.

Evlilik öncesi yaşanan yoğun aşk duygularının evlendikten sonra devam etmesinin çok mümkün degildir.Aşk biter demiyoruz ama zamanla yerini başka şeylere bırakır.Aşk sevgiye dönüşür.Bağlılık oluşur. Şefkat, güven, huzur, sevgi daha ön plana çıkar.Aşkın belli bir bitme süresi vardır diyemeyiz.Süresini düşünmek yerine,
ilişkinin tadını çıkarmak, onu beslemek için elinden geleni yapmak ve iletişimi artırmak gerekir.
Bu sebeple uzun ilişkiden ne beklediğimizi iyi bilmek ve eğer evlilik istiyorsak ne hissettiğimize gerçekçi bir şekilde bakmak önemlidir.Büyük aşklar evlendikten sonra sihrini koruyamıyor değil, aşk evrim geçiriyor, değişiyor… Ve bu her zaman olumsuz anlamda algılanmamalıdır.

Bir başka korkuda çocuktur.Çocuk sahibi olan çiftler de evliliğin aşkı öldürdüğü bir ilişki içerisinde bulunuyorlar fakat bunun en temel sebebi çiftlerin sorumluluklarını paylaşmamaları. Çocuğun tüm sorumluluğunun kadına veya erkeğe yüklendiği bir evlilikte, bir tarafın sahip olacağı inanılmaz yorgunluk ve bıkkınlık, eşine vakit ayırmaktan imtina etmesine sebep olacaktır. Bilhassa tüm sorumluluğun kadına yıkılması, ev işleri ve mesai ile uğraşan kadınların eşlerine ayıracak hiç vakitlerinin kalmamasına neden oluyor. Bu ise maalesef bir süre sonra çiftlerin giderek birbirlerinden uzaklaşmalarını sağlıyor.

Evliliği Canlı Tutmanın Yolları
-Evliliklerde araya 3.şahısların girmesine kesinlikle izin verilmemelidir.Zamanla 3.şahıslar evliliğiniz iyi olsa bile o kendine göre yorumlayıp huzurunuzu kaçırabilir.
-Aşkın ve evliliğin devamı için sihirli bir formül yoktur olamazda çünkü her birey ve her ilişkinin yapısı farklıdır.
Bununla birlikte tabi ki bazı noktalar da vardır ki ilişkide bunlara dikkat edilmesi birlikteliğin kalitesini artırır.
Bunlardan en önemlisi sağlıklı iletişimdir. Kendini ifade edebilme, çiftin hayatlarında neler olduğunu konuşabilmesi,
ilgi, sevgi ve takdirin ifade edilmesi önem taşır. Bunlar sağlam olduğunda çift aynı zamanda birbirinin iyi arkadaşı da olabilir;
unutmayalım genelde sevgilimizden, eşimizden ayrılsak da yakın arkadaşlıklarımız bir ömür boyu sürer.
-Çiftlerin devamlı küsmesinin, duygularını net ifade etmemesinin, imalar yapmasının ve birbirinin özel alanlarına saygı göstermemesinin ilişkiyi çıkmaza sokar. İnat yapmak, fiziksel, psikolojik veya duygusal şiddet uygulamak ve her tartışmada ayrılık ima etmek ciddi krizler oluşturur. İçinde biriktirip agresifçe veya öfke patlamalarıyla kavga etmek yerine fikir ayrılıklarını konuşup uzlaşmaya varabilmek gerekir.
Aileye çocuk dâhil olsa dahi karı-kocanın arada anne-baba rolünden çıkıp birlikte kadın-erkek olarak zaman geçirmesi, kaçamaklar yapması da ilişkiyi güçlendirir.


ETİKETLER