• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evliliğin Bitmesine Neden Olan Sebepler

  • 1

Evlenirken iyi günde kötü günde diye bir birimize söz veriyoruz. Fakat bazen bir şeyler yolunda gitmiyor ve bu ilişki bitebiliyor. Peki, evliliğin bitmesine neden olan sebepler neler? Evliliği bitirmemek için bunları yapmamamız gerekir. Gelin birlikte evliliğin bitme nedenleri nelermiş bakalım.

Aslında evlendiğimiz esnada bir birimize söz vererek başlıyor her şey. Zaman geçtikçe bir şeyler yolunda gitmiyor ve sonuç ayrılığa kadar geliyor. Mutlu evliliklerin devam edebilmesi için uzmanlar her zaman karşılıklı saygıyı öneriyor.

Tekil Değil Birlikte Hareket Edin!

ABD tarafından yapılan araştırmaların sonucunda çiftler tek başına hareket etmeye başladıklarında bir şeyler yolunda gitmemeye başlıyor. Evlilikte konuşup anlaşmak, sorunun kaynağında ne olduğunu konuşmak çiftleri bir arada tutmaya yardımcı oluyor. Karşı tarafı suçlamak her zaman diğer tarafın mağdur olmasına neden olur. Bunun yerine sorun olduğunu kabul etmek bu sorunun kaynağında yatan sebepleri bulmak ve çözmeye çalışmak ve bu işi çiftlerin birlikte yapması bir arada almalarına yardımcı olacaktır.

Evlilikte Sorunlara Nasıl Yaklaşmalı?

Evliliğin yapısına bakarak hareket etmemiz gerekir. Evlilik iki taraflı yaşanan ve ortak bir yaşam alanı olan kişilere denir. Aynı zamanda bu sadece ev ile sınırlı değil. Düşüncelerinde ortak alanları olması gerek. Evlilikte sorunlar çıkması nerede ise kaçınılmaz. Önemli olan bu sorunları çözebilmektir. İlk sorunda arkayı dönüp gitmek ayrılma nedenleri arasında yer alır.

Evlilikte Eleştiriye Yer Vermeyin

Genel olarak evliliklerin bitmesine neden olan kaynaklardan biri de eleştiri ve karşılık verme. Evlilikte eleştiriye yer vermek sorunlara neden olur. Eleştiri yaptığınız kişinin sizin hayat arkadaşınız, eşiniz olduğunu unutmamalısınız. Kırıcı sözler kullanmanız onun sizden soğumasına neden olur.

Karşılıklı Söz Dalaşı

Büyüklerimizin öğütleri arasında yer alan bir konuya geldik. Eğer karşınızda ki haksız ve sürekli sizi suçlar durumda ise karşılık vermeyin. Zamanla kendi yanlışını kabul ederek özür dileyecektir.

Son zamanlarda boşanma nedenleri arasında karşılıklı söz dalaşları yer alıyor. Ne demek olduğunu şöyle açıklayalım. Muhtemelen kavga esnasında karşınızda ki size bağırıyor ve açıklarınızı yüzünüze söylüyorsa karşılık vermeyin. Sizin karşılık vermeniz kavganın hiddetini artıracaktır.