• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evliliğe Giden Yolda Adım Adım

  • 1

Hanımlar ve beyleri yakından ilgilendiren ve yaşamlarındaki en büyük dönüm noktalarından birisi olan evlilik süreci, heyecanlı ve uzun bir yolculuktur. Evlilik önceliklerinizi belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Pişman olacağınız herhangi bir kararda bulunmadan önce, evliliğin ciddi ve önemli bir unsur olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu yazımızda, evlilik öncesi ve sonrasına uzanan evlilik serüveni hakkında genel kaygı ve heyecanlara değinecek ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kendiniz Olun

Öncelikle, dürüst olmalı ve kendiniz olmaya özen göstermelisiniz. Eşinizin olumlu ve olumsuz yanlarını ölçüp tartmadan önce öz eleştiriden hiçbir şekilde sakınmamalısınız. Sizleri, olduğu gibi kabul eden bir insanla bir ömür yaşam sürmek istemez misiniz? O halde, karşınızdakinin de aynı beklentide olduğunu unutmayın yoksa sağlayın ya da dürüst şekilde bir konuşma sağlayın. Maddi ve manevi konuları konuşmaktan sakınmamalı ve evliliğe giden yolda hayatın müşterek olduğunu da asla aklınızdan çıkarmayın.

Ailelerinizin Önemli Olduğunu Unutmamalısınız

Karşınızdaki insanın ailesi kadar sizin de ailenizin önemli olması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple, ailelerinizin kaynaşmasını sağlamalı ve sorumluluk sahibi unsurları es geçmemelisiniz. Anlaşamadığınız konuları çözmeye, ailelere müsamaha göstermeye, sevgi ve saygıda sonuna kadar diretmeye çalışınız. Evlilik ve aşk birlikteliğine kavuşmak istiyorsanız hem birbirinize, hem de ailelerinize karşı sorumluluklarınız olduğunu bilmelisiniz.

Paylaşma Kültürü

Sağlıklı bir evliliğin baş unsurlarından birisi de, paylaşma kültürüdür. Özellikle, fikir, düşünce ve duygu bakımından birbirinize karşı saygı olmalısınız. Sevginizi tüketmemeye özen göstermeli ve hem maddi, hem de manevi bir paylaşım ortamı yaratmalısınız.

Güven Duygusu

Evlilik yolculuğu söz konusu olduğunda kıskançlık ve güven duyguları da kendisini göstermektedir. Eşinize karşı güven duygusu içerisinde hareket etmeli ve abartılı kıskançlıklardan kaçınmalısınız. Herhangi bir şüphe, kaygı ve problem durumunda konuşabilir, ailelerinizden ya da uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Saygı Ve Sevgi

Saygının ön koşulu olarak her daim sevgiyi tutmalı ve çözülmeyecek hiçbir sorunun olmadığını bilmelisiniz. Emek ve sabır, bir evliliğin yapı taşlarıdır. Eşlerinizin olumsuz durumlarda yanında olmalı ve ailenize zarar verebilecek dış etkenlerden korumalısınız. Evlilik sevgi ve saygı çemberinde oluştuğu sürece, olumsuz hiçbir unsurun sizlere zarar veremeyeceğinin altını çizmeliyiz.