• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evli Kadınlar Neden Stresli

  • 1

Bayanlar genel olarak evlendikten sonra flört döneminden daha stresli davranışlar sergilemektedir. Evlilikte evin neredeyse tüm yükü bayanların üzerinde bulunmaktadır. Temizlik, çocuk bakımı ve yemek başta olmak üzere pek çok sorumluluğu bayanların üstlenmiş olduğu evliliklerde kadınların stresli bir yaşam sürdükleri gözlemlenmektedir. Özellikle çalışmakta olan ve aynı zamanda ev işlerini tek başına üstlenmekte olan kadınlar belli bir süreden sonra yıpranmakta ve eşlerine karşı istem dışı da olsa stresli davranışlar sergilemektedir. Yapılan araştırmaya göre evli olan kadınların bekar olan bayanlara göre yaklaşık olarak %33 daha fazla stresli oldukları gözlemlenmektedir.

Günlük Yaşamda Stresin Etkisi

Stres kişilerin yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemekte ve aynı zamanda kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Stres her yaşta gözlemlenebilmektedir. Genelde stresli olan kişiler günlük hayatta yaşanmakta olan olaylardan kolay bir şekilde etkilenebilir ve bu durum bazen ruhsal sorunlar ile karşı karşıya gelme yoluna kadar ilerleme gösterebilir.

Evli kadınlar kimi zaman ev işleri kimi zaman da eşlerinin davranışları ve içinde bulunduğu durum yüzünden stresli zamanlar geçirmektedir. Bu durumda kişilerin sağlığını hem ruhsal hem de bedensel olarak etkilemekte ve bazen hastalıklara kadar yol açabilmektedir. Evlilikte çiftlerin birbirlerine anlayış ile yaklaşmaları ve her konuda birbirlerine yardımcı olmaları stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Hormonlardan kaynaklanan sebepten dolayı kadınlar ve erkekler arasında strese verilmekte olan tepkiler de farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Kadınların daha yapıcı ve daha duygusal bir yapıya sahip olması erkeklerden daha stresli olmalarına ve daha zor zamanlar geçirmelerine etken olmaktadır.

Stresten Korunmanın Yolları

Günlük yaşamda stresten korunmanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Davranışlarınıza dikkat ederek dış etkenlerden kaynaklanmakta olan streslerden kendinizi kolay bir şekilde koruyabilirsiniz. Stresten korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar şunlardır;

  • Hırslı olmak iyidir ancak aşırı hırstan kaçınmak gerekir.
  • Düzenli spor yapmak ve beden sağlığına dikkat etmek stresten korunmaya yardım eder.
  • Günlük yapmış olduğunuz işler dışında değişik ve farklı planlar yapmayı deneyin.
  • Stresli işlerden ve stresli ortamdan uzak durmaya çalışın.